W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza specjalisty od zwierząt egzotycznych / nieudomowionych. W przypadkach poważnych i zagrożenia życia (w weekendy, święta) udajemy się do najbliższego dostępnego lekarza weterynarii.
Wzdęcia
Wszystkie zwierzęta trawożerne są tak zbudowane, że w ich układzie pokarmowym zachodzi fermentacja, a przy tym procesie towarzyszy uwalnianie się różnych gazów. Dlatego świnka zawsze będzie miała lekko zgazowany brzuszek. Problem pojawi się gdy tych gazów będzie za dużo.
Rozpoznanie
Na pewno każdy z was choć raz w życiu zjadł coś co spowodowało wzdęcia, a potem puszczanie „bąków”. Niestety czasem tak bywa, że tych gazów jest tak dużo, że jest kłopot z pozbyciem się ich z organizmu. Wtedy pojawia się ostry ból, jakby „skręcenie kiszek”. Naprawdę bardzo niemiłe uczucie. Podobnie to wygląda u świnek morskich. Oczywiście powyższy opis tyczy się ostrego stanu. Świnka wtedy straci apetyt, przestanie jeść, stanie się osowiała, a do tego będzie miała powiększony i twardy brzuszek. Łatwo będzie poznać czy to wzdęcia po masażu i jego reakcji. Z bólu świnka może zacząć piszczeć i bronić się przed tym. Dodatkowo pojawią się takie baloniki po bokach, które powiększą optycznie brzuszek.
Jeżeli stan nie jest bardzo poważny, polecamy udanie się do najbliższej apteki i zaopatrzenie się w preparat przeciew wzdęciom i probiotyk. Zwykły węgiel leczniczy to również dobry pomysł na wsparcie układu pokarmowego świnki. Jednakże trzeba pamiętać, że blokuje wchłanianie się innych preparatów, więc należy go podać w odstępie czasowym od innych leków.
Preparaty przeciw wzdęciom
Espumisan (czy Bobotic) w kroplach to lek dla niemowląt na wzdęcia. Ma bananowy aromat i często smakuje świnkom. Do tego jest bardzo skuteczny i od razu zmniejszy objawy wzdęć. Najlepiej podawać go 3x dziennie po 5-8 kropli bezpośrednio do pyszczka plastikową strzykawką bez igły.
Probiotyki
Kolejnym pomocnym preparatem, który możemy mieć w domu jest Lakcid – probiotyk z zawartością kwasu mlekowego i pożytecznych bakterii dla naszego układu pokarmowego. Jest to lek dla człowieka, ale świnkom też pomoże. Po odłamaniu końcówki szklanej ampułki, wlewamy do niej przegotowaną wodę i potrząsając uzyskujemy zawiesinę. Dawkowanie – 1/2 ampułki dla świnki 2x dziennie, również aplikujemy w strzykawce. Jednakże nadal są to ludzkie odpowiedniki i żeby świnka dostała takie kultury bakterii, jakie żyją w jej organizmie, polecamy się zaopatrzyć u weterynarza w probiotyki takie jak FloraBalance czy FlorAtive.
Koper
Dodatkowo można zaparzyć, ostudzić i podawać herbatkę ziołową z kopru włoskiego (1 torebka na pół litra wody). Podawanie umytego i dokładnie osuszonego koperku też powinno trochę pomóc. Jednak jest to zielenina, więc nie należy przesadzać z ilością.
Podsumowanie
Zastosowanie takiej kuracji przeciwwzdęciowej powinno pomóc w większości łagodnych przypadków. Należy pamiętać, że podczas kuracji bardzo ważna jest dieta świnki. Przez pierwsze tygodnie najlepiej podawać tylko suche (siano, granulat), a ze świeżego tylko marchewkę, pietruszkę i seler, buraka czy kilka gałązek natki pietruszki. Jak objawy zaczną ustępować można powoli wprowadzać inne warzywa i owoce.
W momencie gdy świnka będzie się czuła tak źle, że nic nie będzie w stanie zjeść, należy szybko udać się do weterynarza specjalisty, ponieważ stan jest już bardzo poważny. Pamiętajmy o tym, że taka głodówka może spowodować śmierć u tak małego i delikatnego zwierzaka.