W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza specjalisty od zwierząt egzotycznych / nieudomowionych. W przypadkach poważnych i zagrożenia życia (w weekendy, święta) udajemy się do najbliższego dostępnego lekarza weterynarii.

Biegunka

Biegunka jest zawsze tylko objawem choroby, natomiast przyczyny mogą być bardzo różne. Dlatego nie wolno leczyć samej biegunki bez ustalenia powodów, ponieważ możemy zamaskować symptomy czasem nawet ciężkiej choroby.

Większość przypadków biegunki spowodowana jest niestrawnością, podrażnieniem przewodu pokarmowego na skutek gwałtownej zmiany diety lub zjedzenia pokarmu niezbyt świeżego lub słabej jakości. Biegunkę może spowodować zielonka sfermentowana lub przemrożona, zapleśniałe siano, a nawet zbyt zimne warzywa i owoce podawane prosto z lodówki. Nie wolno świnkom podawać warzyw i owoców zamrożonych! Takie grudki lodu na pewno wywołają podrażnienie śluzówki żołądka i jelit.

Każda biegunka, nawet ta lekka, objawiająca się luźnymi, mokrymi bobkami, jest groźna, jednak ten rodzaj dolegliwości trawiennych stosunkowo łatwo i szybko można spróbować wyleczyć. Pierwszym posunięciem jest wysłanie świnki morskiej na dietę – usunięcie warzyw i owoców z jadłospisu i zastąpienie ich dobrej jakości sianem. Do tego należy podawać śwince dodatkową porcję witaminy C, najlepiej w kropelkach. Można także podać śwince zioła o działaniu ściągającym i przeciwbiegunkowym, jak np. liście jeżyny, liście maliny, ziele tasznika pospolitego lub ziele krwawnika. Świnka musi mieć cały czas wodę do picia, ponieważ podczas biegunki jednym z największych zagrożeń dla organizmu jest odwodnienie. Śwince można dodatkowo podać jakiś probiotyk, np. Lakcid, Flora Balance, FlorActiv, czy inny podobny, zalecony przez weterynarza preparat. Jeśli stan zwierzątka szybko się nie poprawi, a szczególnie wtedy, gdy biegunka zrobi się wodnista, konieczna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza specjalisty.


Biegunka może być także spowodowana niepożądaną reakcją na antybiotyk, jaki dostaje. Jeśli świnka podczas kuracji antybiotykowej dostanie biegunki, należy natychmiast odstawić antybiotyk i udać się do weterynarza po zmianę leku. Przed podaniem śwince antybiotyków proszę się upewnić, że jest to lek bezpieczny dla świnki morskiej. Biegunka wywołana nieodpowiednim antybiotykiem jest objawem ciężkiego zatrucia, które trudno wyleczyć. Przy biegunce polekowej należy postępować tak, jak w przypadku każdej innej biegunki – czyli oprócz usunięcia głównej przyczyny dolegliwości konieczna jest dieta bazująca głównie na sianie, witamina C i dużo wody.

Jeśli świnka jest odwodniona, może być potrzebne nawadnianie podskórne kroplówką u weterynarza. Weterynarz może zalecić dodatkowo Smektę lub węgiel lekarski, które wchłaniają toksyny produkowane przez bakterie w jelitach.

Najniebezpieczniejsze są biegunki gwałtowne, wodniste i cuchnące, co wskazuje na ostre zatrucie toksynami bakteryjnymi. Jeśli świnka jest osowiała, źle wygląda i siedzi w kącie ze nastroszoną sierścią, a do tego ma obfitą, wodnistą biegunkę, należy natychmiast jechać z nią do weterynarza. Niestety, w takim stanie prognozy są bardzo złe i rzadko udaje się uratować świnkę morską z ostrą biegunką.

Podstawowy ratunek to nawadnianie podskórne kroplówką i podawanie probiotyków do czasu ustalenia przyczyny dolegliwości. Weterynarz może zlecić badania laboratoryjne w kierunku wykrycia bakterii, drożdżaków lub pierwotniaków (kokcydia). Następnie leczenie dostosowuje się do przyczyny choroby. Przydatny bywa także preparat przeciwko wzdęciom, np. zawierający symetykon Espumisan, Bobotic, itp.


Biegunki będące objawem chorób zakaźnych, takich jak salmonelloza, zakażenie pałeczkami YersiniiEscherichia coli lub w szczególności bakteriami Clostridium, są ciężkie, a leczenie najczęściej nie daje rezultatów. Konieczna jest izolacja chorych osobników i ścisłe przestrzeganie higieny. Najlepiej jednak w ogóle nie dopuścić do choroby, czyli zawsze dbać o higienę i wysoką jakość karmy, siana i ściółki, oraz nie dopuszczać do kontaktu zwierząt z potencjalnymi nosicielami chorób, np. dzikimi gryzoniami lub ptakami.

Biegunka może być także objawem uogólnionych chorób takich jak przewlekła niewydolność nerek lub wątroby.


Na podstawie „Choroby świnek morskich” V.C.G Richardson, wydanie drugie 2000, oraz artykułu ze strony Guinea Lynx
http://www.guinealynx.info/diarrhea.html