Jak rozpoznać płeć u świnek?

Pomocne wskazówki: dorosły samiec ma wokół odbytu wyraźny wzgórek, coś w rodzaju mniej lub bardziej wydatnego obwarzanka. Jest to woreczek odbytowy, w którym znajdują się jądra. Przypomina on połówkę moreli, bo pośrodku znajduje się rowek, a u góry morelowy „ogonek”, czyli częściowo wciągnięty członek.

Jeśli mamy wątpliwości co do płci zwierzęcia, a wzgórek nie jest wystarczająco duży, żeby rozwiać wątpliwości, należy dotknąć brzucha świnki powyżej okolic odbytu. U samca wyczuwa się w tym miejscu podłużną wypukłość – schowany penis – a przy delikatnym uciśnięciu prącie powinno się wysunąć na zewnątrz. Z ciekawostek: samiec świnki morskiej ma w członku kość, tzw. os penis.

Jeśli masz samce, do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych powinno należeć sprawdzanie okolicy genitalnej. Należy się upewnić, czy w fałdki prącia nie dostały się włosy, źdźbła siana, zaschnięta sperma lub trociny, bo mogłoby to doprowadzić do stanów zapalnych. W razie potrzeby okolicę przemyć letnią wodą, można także posmarować żelem KY, aby ułatwić wsunięcie penisa na miejsce. Przy okazji trzeba świnkowi zajrzeć także do woreczka odbytowego, aby się upewnić, że na ma zatrzymania cekotrofów, tzw. impakcji.

Nadal nie potrafisz rozpoznać płci swojej świnki lub nie jesteś pewien jak to zrobić? Wrzuć na naszą grupę Caviarnia (FB) jak najbardziej wyraźne zdjęcie okolic genitaliów Twojej świnki a nasi doświadczeni Administratorzy i Członkowie postarają się pomóc. Oczywiście możesz także wybrać się do weterynarza specjalisty od zwierząt nieudomowionych / egzotycznych, który powinien bezbłędnie ocenić płeć zwierzęcia (w przeciwieństwie do sprzedawców w sklepach zoologicznych, którzy bardzo często robią to niewłaściwie – im w większości nie należy ufać chyba w żadnej kwestii).

Pomocny link: http://www.cavyspirit.com/sexing.htm

Samiec czy samiczka?

Wiele osób uważa, że lepiej mieć samiczki, ponieważ są spokojniejsze i delikatniejsze, nie znaczą terenu i nie wydzielają przykrego zapachu. Tymczasem teren znaczą i samczyki i samiczki, choć, rzeczywiście, samczyki bardziej go bronią i wydają silniejszą woń. Samczyki są też bardziej terytorialne, co również oznacza, że w zbyt małej klatce będą prawdopodobnie walczyć o teren.

Każda świnka brzydko pachnie jeśli się nie zadba o czystą klatkę, jednak dorosłe samce wydają ostry zapach zawsze, kiedy znajdą się w nowym miejscu, albo poznają nowego kolegę, ale ta woń znika zawsze najdalej po kilku godzinach. Pamiętajmy, że zachowanie świnki zależy raczej od jej charakteru i osobowości, a nie od płci.

Wśród obu płci są osobniki dominujące, zdarzają się też – choć bardzo rzadko – agresywne. Często okazuje się też, że większymi pieszczochami są samczyki. Doskonale dogadują się ze sobą samiczki i kastrowane samce. Może być to jedna, dwie lub trzy samiczki, ale zawsze tylko jeden samiec – w naturze świnki żyją właśnie w takich grupach, zwanych haremami.

Adoptując świnki, zwracajcie uwagę na ich charakter i zachowanie, mniej na ich płeć czy wygląd. Opiekunowie świnek w domach tymczasowych mają czas, żeby poznać zwierzęta, najczęściej dobierają je w jednopłciowe zgodne pary, czasami w zestawy składające się z samicy i kastrowanego samczyka. Jeśli chcecie adoptować jedną świnkę, bo w Waszym domu już jest pojedyncza, samotna – opiekunowie tymczasowi pomogą dobrać odpowiedniego towarzysza czy towarzyszkę i połączyć świnki.