W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza specjalisty od zwierząt egzotycznych / nieudomowionych. W przypadkach poważnych i zagrożenia życia (w weekendy, święta) udajemy się do najbliższego dostępnego lekarza weterynarii.

Infekcje układu oddechowego

Najczęstszą infekcją występującą u świnek morskich jest zapalenie płuc lub oskrzeli. Bakteryjne infekcje dróg oddechowych są częstą dolegliwością zwierzątek kupowanych w sklepach zoologicznych. Są to choroby zaraźliwe, ciężkie, i nieleczone prowadzą do śmierci zwierzęcia. Nowi opiekunowie świnek często nie zdają sobie sprawy, jak szybko stan ich pupila może się pogorszyć i jak ważna jest natychmiastowa pomoc weterynarza specjalisty.

Świnki morskie nie chorują na katar ani grypę, które są chorobami wirusowymi, a więc nie mogą się zarazić pospolitym przeziębieniem od ludzi. Również alergia lub astma występuje u świnek niezwykle rzadko, choć może dawać objawy podobne do zapalenia płuc lub oskrzeli.

Objawy

  • brak łaknienia i pragnienia
  • brak odchodów – skutek niejedzenia
  • ciężki oddech, rzężenie, sapanie
  • kichanie, kaszel
  • zaropiałe, zapuchnięte oczy
  • wydzielina z nosa i oczu – „zasmarkany nos”
  • zapadnięte, mętne oczy
  • zmatowiała, nastroszona sierść
  • ospałość, zgarbiona postawa

Każdy z tych objawów jest powodem, aby natychmiast udać się ze świnką do weterynarza.
Kiedy zwierzątko kicha i kaszle, należy najpierw założyć, że świnka się przeziębiła, a dopiero potem ewentualnie rozważyć możliwość, że jest to skutek uczulenia. Natychmiastowe rozpoczęcie właściwego leczenia może uratować śwince życie.

Leczenie

Lekarz powinien osłuchać stetoskopem serce i płuca świnki, sprawdzić, czy zwierzątko się nie odwodniło (odciągnięta skóra u odwodnionego stworzenia nie jest elastyczna i dopiero po chwili wraca do normalnej pozycji) i w razie potrzeby podać kroplówkę. Może także zlecić zdjęcie RTG klatki piersiowej lub badania laboratoryjne – posiew na obecność bakterii.

Weterynarz zapisze właściwy antybiotyk, najczęściej jest to Bactrim lub inny preparat. Trzeba koniecznie pamiętać, aby zapisany antybiotyk nie był amoksycyliną ani żadnym lekiem pokrewnym penicylinie, ponieważ są one śmiertelnie groźne dla świnek morskich! Należy też spytać weterynarza, po jakim czasie należy się spodziewać poprawy stanu, aby w razie, gdy lek okazał się zbyt słaby, odpowiednio wcześnie zareagować. Z reguły po dwóch dniach następuje poprawa, jeśli nie, trzeba zadzwonić do weterynarza lub od razu jechać z kolejną wizytą.

W przypadku wykrycia płynu w płucach i duszności może być potrzebny Furosemid (jest to lek moczopędny, a więc może wywołać odwodnienie – trzeba bardzo uważać, żeby świnka piła wodę). Lekarz może także przepisać jakiś środek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Przy inhalacji trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do udaru cieplnego!

Przy antybiotykach koniecznie należy podawać probiotyki – np. dla ludzi Lakcid lub bezpieczny dla świnek Flora Balance czy FloActiv. Podobnie jak przy innych chorobach, zwiększamy dawkę witaminy C i dbamy o to, by świnka jadła i piła, w razie konieczności podajemy papkowaty pokarm strzykawką bez igły.

Świnka chora na zapalenie płuc lub oskrzeli powinna być trzymana w ciepłym miejscu, na suchej ściółce, z dala od wszelkich przeciągów. Można wstawić do klatki termofor z ciepłą wodą, owinięty ręcznikiem, aby świnka mogła się na nim położyć. Zamiast termofora można wstawić butelkę z ciepłą wodą, również owiniętą dokładnie.

Zapalenia dróg oddechowych mogą się wiązać z zapaleniem ucha środkowego. Jeśli świnka przekrzywia głowę, wydaje się, że jedną stronę ciała ma jakby cięższą, a do tego przestaje jeść, jest ospała i zaczynają jej ropieć oczy, najprawdopodobniej zachorowała na zapalenie ucha. Jest to choroba ciężka, bolesna, a do komplikacji zalicza się porażenie nerwów jednej strony pyszczka i choroby oczu. Przy zauważeniu pierwszych objawów należy natychmiast udać się do weterynarza i zasugerować badanie ucha.


Źródło: GuineaLynx
http://www.guinealynx.info/uri.html