Higiena

Świnki najlepiej same dbają o swoje futerko, czyszczą je starannie, korzystając z wydzieliny specjalnych gruczołów w okolicach pyszczka. Czasami trzeba im pomóc – zwłaszcza świnkom starszym, mniej sprawnym, a także długowłosym – wyczesać futerko z siana i wiórków, usunąć martwą sierść, a zwłaszcza dbać, żeby przy zadzie nie robiły się kołtuny i dredy.

Gdy postanowiliśmy zaopiekować się świnką długowłosą, której futro non stop rośnie, to najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest skracanie sierści świnki. Możemy robić to w domu, bezpieczną maszynką, lub skorzystać z usług groomera, który strzyże również świnki. Niektórzy hodowcy zaopatrują się w całe zestawy szczotek i grzebieni do pielęgnacji sierści ulubieńców. Trzeba tylko pamiętać, żeby zabiegi pielęgnacyjne nie stresowały świnki i nie sprawiały jej przykrości, a jeżeli świnka przy czesaniu protestuje i ucieka, lepiej skorzystać z mniej irytującego strzyżenia.

Jeśli długowłosa świnka zabrudzi się odchodami, trzeba koniecznie umyć pupę, używając letniej wody z dodatkiem bezzapachowego mydła np. takiego jak dla niemowląt, lub sięgnąć po szampon dla małych zwierząt (obecnie na rynku jest kilka produktów przeznaczonych dla gryzoni), co zapobiegnie tworzeniu się kołtunów.

Kąpiemy świnkę wyłącznie wtedy, gdy zaleci to weterynarz – zwykle kiedy pojawią się pasożyty skórne, lub grzybica. Używamy wtedy leczniczych mydeł czy szamponów, ale pamiętamy, że kąpiel to zawsze dla świnki dość duży stres. Woda nie może być ani za zimna, ani za gorąca, ma być po prostu letnia. Świnki nie moczymy „z głową”, nie wrzucamy jej do miski pełnej wody, tylko delikatnie myjemy, w wodzie sięgającej do brzucha, uważając, żeby nie nalać wody do oczu, uszu i nosa! Po namydleniu trzeba sierść dokładnie wypłukać, a następnie zawinąć świnkę w ręcznik i wytrzeć. Gdy jest chłodno, można użyć suszarki do włosów, ustawionej na najniższy bieg i letnie powietrze. Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie świnki przed odłożeniem do klatki, żeby nie narazić jej na przeziębienie.

W okresie zimowym bezpieczniej jest zaniechać jakichkolwiek kąpieli, za wyjątkiem tych zaleconych przez lekarza weterynarii, jeśli świnka ma np. problemy skórne.