W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza specjalisty od zwierząt egzotycznych / nieudomowionych. W przypadkach poważnych i zagrożenia życia (w weekendy, święta) udajemy się do najbliższego dostępnego lekarza weterynarii.

Zapalenie dróg moczowych

Świnki morskie mają krótkie łapki, przez co ich brzuszki znajdują się w niewielkiej odległości od gruntu. W rezultacie gryzonie te mają skłonność do zakażeń układu moczowego bakteriami z wilgotnej ściółki i odchodów.

Podstawowe objawy infekcji dróg moczowych:

  • krew w moczu,
  • piszczenie z bólu podczas oddawania moczu,
  • spinanie się podczas oddawania moczu

Należy od razu iść ze świnką do weterynarza, który oprócz ogólnego badania może zlecić prześwietlenie, aby wykluczyć kamienie w pęcherzu. Czasami wykonuje się badanie moczu na obecność krwi i posiew kultur bakteryjnych.

Zapalenie dróg moczowych leczy się najczęściej antybiotykami. Kuracja może trwać 2 lub 3 tygodnie i nie należy jej przerywać przed upływem przewidzianej kuracji. Gdyby krwawienie powróciło po leczeniu, niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Infekcjom można starać się zapobiegać. Zapobieganie polega na trzymaniu świnek na suchym, czystym podłożu i przystrzyganiu długich włosów na zadku, żeby nie były wilgotne. Podobnie jak u ludzi, dobre efekty daje podawanie soku z żurawin, ale musi to być naturalny sok, niesłodzony i bez konserwantów, nie napój żurawinowy.

Zioła o działaniu moczopędnym przyspieszają wydalanie toksyn i utrudniają bakteriom osadzanie się na ściankach moczowodu i pęcherza: są to oprócz żurawiny także pietruszka i liście brzozy.

Zaniedbane, mokre świnki mogą – oprócz infekcji pęcherza – dostać także bolesnych odparzeń od moczu. Odparzenia leczy się przede wszystkim przez usunięcie przyczyny dolegliwości. Podrażnione miejsca przemywa się wodą lub wodnym roztworem środka odkażającego, osusza i smaruje maściami łagodzącymi stosowanymi u ludzkich niemowląt na wysypkę pieluszkową, np. Bepanthen, Desitin.


Kamienie moczowe w pęcherzu

Kamica moczowa daje bardzo podobne objawy do ogólnego zapalenia dróg moczowych – krew w moczu, bolesność przy oddawaniu moczu lub kału. W moczu może znajdować się szlam moczowy – drobnoziarnisty osad złogów tworzących się w pęcherzu. Kamienie mogą samoistnie „schodzić”, co bywa bardzo niebezpieczne, gdyż kamień może utknąć w przewodzie moczowym i upośledzić oddawanie moczu, a nawet całkowicie zablokować cewkę. Szczególnie dotyczy to samców, u których jest ona węższa. Kamienie w pęcherzu lub przewodzie moczowym usuwa się operacyjnie.

Zapobieganie: Przyczyna powstawania kamieni moczowych nie jest do końca znana. Przypuszczalnie odgrywa w tym pewną rolę genetyka. Uważa się, że prawidłowa dieta może pomóc w zapobieganiu tworzenia się kamieni.
W diecie świnek morskich ważne jest zadbanie o właściwą równowagę między wapniem a fosforem Ca:P. Prawidłowy stosunek powinien wynosić mniej więcej od 1.5:1 do 2:1 z przewagą wapnia nad fosforem. Zbyt dużo fosforu sprzyja tworzeniu się w moczu kryształków fosforanów, które drażnią ścianki pęcherza i odkładają się w postaci złogów. Najprostsza zasada żywienia mówi, że więcej wapnia mają zielone, wegetatywne części roślin, natomiast części reprodukcyjne, jak korzenie, nasiona i owoce (np. marchew, jabłka i mieszanki ziaren) mają więcej fosforu. Kolejny powód, aby podawać ten pokarm jako przysmak raczej niż poważną część codziennego posiłku.

W przypadku stwierdzenia, że świnka ma problemy z kamicą, a w moczu znajduje się zbyt wiele wapnia, pomóc może preparat zawierający cytryniany potasu i sodu. Cytryniany łączą się z jonami wapnia, przez co obniża się zawartość szkodliwych (budujących kamienie) fosforanów wapnia i szczawianów wapnia. Im więcej cytrynianów w moczu, tym bardziej zasadowy jest jego odczyn. U zdrowej świnki odczyn moczu jest zasadowy, ale kamica, stany zapalne lub predyspozycje genetyczne do chorób układu moczowego mogą obniżyć zawartość cytrynianów.

Lekiem bardzo polecanym przez użytkowników forum GL na dolegliwości związane z kamicą moczową u świnek morskich jest chiński lek ziołowy, znany jako Shi Lin Tong (shilintong). Jest to stosowany także w medycynie ludzkiej wyciąg z chińskiej rośliny Desmodium styracifolium. Działa przede wszystkim przeciwbólowo, co jest niezwykle ważne przy leczeniu, lub nawet tylko życiu z kamicą nerkową. Może zastąpić, przynajmniej częściowo, klasyczny środek przeciwbólowy.

Dla świnek morskich dawka musi być ustalona z weterynarzem specjalistą. Tabletkę należy skruszyć i rozpuścić w wodzie i podać strzykawką do pyszczka.


Źródło: głownie Guinealynx
http://www.guinealynx.info/uti.html
http://www.guinealynx.info/stones.html