SPŚM

07 grudnia, 2023

Choroby

Świnki morskie to bardzo delikatne zwierzątka. Zapraszamy do lektury artykułów dotyczących najczęstszych świnkowych dolegliwości.

Czasami zdarza się, że musimy samodzielnie podać jakiś lek śwince i nie jesteśmy pewni, ile możemy dać.
Nie zawsze może nas w tym wyręczyć weterynarz. Nieoceniony GL zamieścił na swojej stronie kalkulator dawek najpopularniejszych leków dla świnek morskich.

Więcej…

Artykuł przetłumaczony ze strony Guinea Lynx:
http://www.guinealynx.info/common_mistakes.html

Charybdis i Pigglies z Guinea Lynx ułożyły listę błędów, jakie często popełniają nowi opiekunowie, kiedy ich świnki morskie zachorują. Przeczytajcie ich porady i bądźcie przygotowani! Szybkie udzielenie pomocy jest niezmiernie ważne dla zdrowia świnek morskich. Bądźcie spostrzegawczy i wychwytujcie problemy wcześnie, kiedy łatwiej je leczyć.

Więcej…

U niektórych samców, zwłaszcza starszych, dochodzi do osłabienia przewodnictwa nerwowego w dolnym odcinku jelita grubego. W rezultacie mięśnie odpowiedzialne za usuwanie odchodów nie pracują w pełni sprawnie i kał miękki - cekotrofy - odkładają się w woreczku odbytowym.
Kał twardy, zwykłe bobki, wydostają się na zewnątrz, choć gruda miękkiej masy to utrudnia.
Impakcję poznaje się po zniekształconych bobkach, brzydkim zapachu samca, a w stanie zaawansowanym po grudzie kału wystającej już z woreczka odbytowego.

Więcej…

Zapalenie dróg moczowych

Świnki morskie mają krótkie łapki, przez co ich brzuszki znajdują się w niewielkiej odległości od gruntu. W rezultacie gryzonie te mają skłonność do zakażeń układu moczowego bakteriami z wilgotnej ściółki i odchodów.

Więcej…

Podręczniki weterynarii poświęcają bardzo mało uwagi chorobom układu krążenia u świnek - jeśli w ogóle się tym zajmują. I to pomimo faktu, że choroby serca są schorzeniem dość często występującym u tych zwierzątek.

Więcej…

Więcej artykułów…