SPŚM

29 września, 2023

Początek

Zastanawiasz się czy świnka morska jest zwierzątkiem dla Ciebie? A może właśnie zapadła decyzja ale nie bardzo wiesz co dalej? Ten dział jest właśnie dla Ciebie! Podpowiemy jak wybrać świnkę, jak przygotować jej wygodne mieszkanko i dlaczego lepiej od razu pomyśleć o towarzyszu :)

Jak rozpoznać płeć u świnek?

Pomocne wskazówki: dorosły samiec ma wokół odbytu wyraźny wzgórek, coś w rodzaju mniej lub bardziej wydatnego obwarzanka. Jest to woreczek odbytowy, w którym znajdują się jądra. Przypomina on połówkę moreli, bo pośrodku znajduje się rowek, a u góry morelowy "ogonek", czyli częściowo wciągnięty członek.

Więcej…

Świnki morskie to zwierzątka stadne i najlepiej czują się w towarzystwie innych prosiątek. SPŚM wydaje pojedynczo tylko świnki aspołeczne, czyli takie, które nie tolerują innych świnek, za to do ludzi są nastawione pokojowo.

Więcej…

Jeśli bierzecie nową świnkę z nieznanego źródła do swoich świnek – zapewnijcie nowej kwarantannę, żeby nie przyniosła jakiejś choroby czy pasożytów. Wbrew pozorom w sklepach zoologicznych świnki często są chore. Mogą mieć pasożyty (świerzb, wszoły) lub grzybicę. Jednakże adoptując z SPŚM macie pewność, że świnka jest zdrowa.

Więcej…

Świnkowe mieszkanie - czyli jaką klatkę wybrać i jak ją urządzić?

Najpopularniejszym mieszkaniem dla świnek morskich jest klatka. Może być kupiona gotowa, albo wykonana własnymi siłami. Jest to zawsze miejsce w którym świnki spędzają większość czasu: śpią, jedzą, bawią się, odpoczywają i załatwiają się, więc brudzą. Powinna zatem być przestronna i dostosowana do tych wszystkich zadań. Poniżej przedstawiamy kilka cech, które musi spełniać klatka, aby nadawała się na mieszkanie dla naszych podopiecznych.

Więcej…