SPŚM

07 grudnia, 2023

Wstęp do higieny

Świnki krótkowłose są łatwiejsze w pielęgnacji niż długowłose. Biorąc świnkę z długą sierścią musimy być przygotowani na większy czas spędzony przy czynnościach pielęgnacyjnych.

Sierść świnek, tak jak każdy rodzaj futra, linieje (mniej lub bardziej). Aby pomóc śwince w usunięciu futra zaleca się częste szczotkowanie (więcej o szczotkach znajdziecie tutaj :).

Futro świnek morskich długowłosych można przycinać, w szczególności latem. Niezalecane jest całkowite golenie.

Świnki morskie bezwłose (skinny, baldwin) nie wymagają dodatkowej opieki ciała. Ich skóra nie musi być natłuszczana ani balsamowana. Nie wymagają także częstszych kąpieli.

Pielęgnacja świnek morskich nie skupia się wyłącznie na sierści. Na uwagę zasługują w szczególności łapki świnek, które często są ignorowane. Oprócz przycinania pazurków należy obserwować czy poduszki nie są zbyt czerwone lub zbyt suche. Nadmierna waga, twarde podłoże lub uwarunkowanie genetyczne mogą spowodować pojawienie się ostrogów (o których więcej znajdziecie tutaj :).
Gruczoł łojowy należy kontrolować, jednak z doświadczeń wynika że im częściej jest on czyszczony tym szybciej dochodzi do zwiększenia produktywności. Trzeba kontrolować stan gruczołu i w przypadku wystąpienia strupka (najczęściej w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym) oczyścić gruczoł wacikiem z tłustą substancją (najlepiej olejem kokosowym, który nie tylko dobrze wyczyści ale także pozostawi ładny zapach. Dobrze nada się także olej parafinowy). Gruczoł znajduje się nad narządami płciowymi, tam gdzie świnka miałaby ogon (na wysokości kręgów ogonowych). Można go poznać po tym, że oczyszczony przypomina jasnoróżową kropkę.

 


Opracowanie: redakcja