Akcesoria i zabawki

Sklepy zoologiczne proponują cały szereg akcesoriów dla świnek morskich, jednak nie wszystkie są odpowiednie. Okazuje się, że najczęściej z tymi przedmiotami jest tak, jak z karmą lub przysmakami. Choć na opakowaniu jest napisane „produkt dla świnki morskiej” to nie zawsze tak jest w rzeczywistości.

Świnka morska jest gryzoniem typowo naziemnym o sztywnym i kruchym kręgosłupie. Nie powinna korzystać z urządzeń, które powodują wygięcie grzbietu w kierunku przeciwnym do anatomicznego, ponieważ może to spowodować poważny i bolesny uraz. Niestety niektóre zabawki reklamowane jako odpowiednie dla świnek morskich, są groźne dla ich zdrowia. Zalicza się do nich plastikowe kule spacerowe, które powodują urazy i panikę, kołowrotki, które mogą spowodować połamanie łapek i uszkodzenie kręgosłupa a także szelki ze smyczą.

Świnka może zareagować atakiem paniki, ucieczką i zaplątać się w smycz. Nawet nie próbujcie nakładać śwince obroży i wyprowadzać jej na dwór, to nie jest pies! Świnka na smyczy będzie bardzo nieszczęśliwa i na pewno nie zechce spacerować, a szarpnięcie obrożą czy szelkami, żeby pobudzić rozpłaszczone zwierzątko może się skończyć paniką i znieruchomieniem w ramach zastosowania strategii „udaję, że nie żyję”. A przy silniejszym szarpnięciu – złamaniem kręgosłupa…

Mamy jednak całą gamę rozmaitych zabawek i „mebelków” do zastosowania w klatkach i na wybiegu, żeby urozmaicić życie naszych podopiecznych. Wszelkie tunele (wiklinowe, tekturowe, z tkanin), norki z różnych materiałów, polarowe legowiska i hamaki dla gryzoni. Świnki będą także zadowolone z materacyków i miękkich budek (pamiętajmy aby budki z jednym wejściem koniecznie przymocować do prętów klatki, nie mogą stać luzem w klatce, ponieważ mogą się przewrócić i zablokować wyjście!).

Legowiska i hamaki można kupić, ale też uszyć samodzielnie. Koszty są zdecydowanie niższe, a satysfakcja – ogromna! Najprostsza do wykonania jest norka-śpiworek, rolę tę może spełniać polarowa czapka, albo obcięty rękaw znoszonej bluzy polarowej, w którym usztywnimy np. fiszbiną jedno wejście. Taki tunel można położyć, albo podwiesić do prętów klatki. Zwłaszcza na wybiegu staramy się zachęcać świnki do ruchu i pobudzać ich zdolności poznawcze. Namiot z ręcznika, złożonego na pół kawałek kartonu (bez taśmy, kleju oraz nadruków), pudełko z wyciętymi dziurami, do którego można się schować lub je przemodelować przez artystyczne podgryzanie też może się okazać ciekawym wyzwaniem.

Wszystko, co rozprasza nudę i stymuluje umysł zwierzaka, wpływa korzystnie na jego nastrój a więc i zdrowie. Nie lekceważmy zdolności umysłowych i emocjonalnych świnek morskich i dajmy im coś do zabawy.

Akcesoria odpowiednie dla świnek morskich:

Należy również pamiętać, że nie każda świnka morska będzie zainteresowana korzystaniem z zabawek i akcesoriów.