SPŚM

07 grudnia, 2023

FAQ

1. Dlaczego nie mogę trzymać samiczki i samca razem?

Jeśli trzymamy razem świnki morskie różnej płci, wcześniej czy później, samiczka będzie w ciąży. Chociaż ciąża nie jest chorobą, obciąża jednak organizm świnki, a poród może odbyć się z komplikacjami, co w efekcie może się zakończyć nawet śmiercią maluchów i/lub mamy. Ciąża jest niebezpieczna zwłaszcza wtedy, gdy świnka jest zbyt młoda/stara, źle żywiona, lub samiec jest blisko spokrewniony z samiczką. Młode rodzą się wtedy z niską wagą urodzeniową lub martwe,  często z wadami genetycznymi, takimi jak zewnętrzne widoczne deformacje czy też wewnętrznymi - czyli z uszkodzeniem układu moczowego, trawiennego lub z wadą serca, czego skutkiem jest śmierć po kilku miesiącach. Z kolei jeśli świnka ma powyżej roku i nie rodziła, kości miednicy się zrastają i nie ma elastyczności niezbędnej przy porodzie, więc taka ciąża prawdopodobnie skończy się tragicznie. Pamiętajmy, że już jednomiesięczne świnki są gotowe do rozrodu, a młodych może się urodzić nawet do 10! Jeżeli rodzice są zdrowi, w odpowiednim wieku i niespokrewnieni - pomyślcie, czy jesteście przygotowani na to, żeby każdemu z maluchów dać/znaleźć domek? Jeśli odpowiecie twierdząco - pomyślcie o świnkach które już istnieją i szukają domu. Może właśnie odbieracie im możliwość znalezienia swojego miejsca?

 

2. Jak znaleźć dobrego weterynarza od gryzoni?

Spis sprawdzonych weterynarzy znajduje się na naszej stronie w zakładce "PORADY -> weterynarze"

 

3. Słyszałem że świnki powodują alergię, czy to prawda?

Alergię może powodować każda rzecz, pokarm czy zwierzę, a więc również i świnka morska. Alergenem może być zarówno sierść świnki morskiej, jak również jej ślina, mocz, odchody, naskórek oraz trociny i siano, których używamy.  Alergia może objawiać się w różny sposób: na skórze (pokrzywka, zaczerwienienie, świąd), przez układ trawienny, (bóle brzucha, wzdęcia, biegunka), przez układ oddechowy (katar, kaszel, suchość w ustach, opuchnięcie i łzawienie oczu, astma). Często wielbiciele świnek mający problemy z alergią decydują się na odczulanie, które daje bardzo dobre rezultaty. W razie wystąpienia alergii, zwłaszcza u dzieci, lekarze każą pozbyć się wszelkich zwierząt z domu. Pamiętajmy o tym, że powodem nie zawsze musi być świnka. Ostateczną odpowiedź dadzą testy alergiczne.

 

4. Jak świnka "dogada się" z innymi gryzoniami? A jak z ptakami, psem i kotem?

Świnka morska najlepiej będzie się czuła w towarzystwie innej świnki. Trzymanie świnki ze szczurem, chomikiem czy innym gryzoniem w jednej klatce może się skończyć zagryzieniem świnki, która w porównaniu z pozostałymi gryzoniami jest łagodna i pokojowo usposobiona. Niektórzy trzymają świnki z królikami, ale nie wydaje się to dobrym rozwiązaniem, z tego chociażby powodu, że królik jest aktywny głównie o zmroku, natomiast u świnki fazy spokoju i ruchliwości przeplatają się. Również sposoby komunikacji są zupełnie różne – świnki morskie porozumiewają się za pomocą bardzo zróżnicowanego języka,  królik jeśli już wydaje jakiś dźwięk to tylko wtedy gdy jest przestraszony, albo w czasie godów. Gady i ptaki mogą być z kolei nosicielami bakterii, które niekoniecznie szkodzą im samym, za to bywają niebezpieczne dla ssaków. Jeśli mamy oba gatunki – trzymajmy je w oddzielnych pomieszczeniach i nie zapominajmy o myciu rąk. Jeśli chodzi o relacje świnka i pies/kot to wszystko zależy od wielkości świnki oraz charakteru obu zwierząt. Świnki bojaźliwe lepiej chronić przed kontaktem z psem czy kotem, żeby niepotrzebnie ich nie stresować. Również jazgotliwy, histeryczny lub agresywny pies, albo łowny kot nie będzie dobrym towarzyszem dla świnki morskiej. Bez względu na to jak łagodny jest nasz pies czy kot, nigdy nie zostawiajmy go w jednym pomieszczeniu ze świnką morską biegającą luzem bez nadzoru!

 

5. Moja świnka morska je własne odchody. Czy jest chora?

Zjadanie kału z jelita ślepego jest zachowaniem zupełnie normalnym a nawet niezbędnym do życia. W ten sposób świnki zaopatrują się w witaminę K oraz B, która tam właśnie jest wytwarzana. Cekotrofy są nieco jaśniejsze niż zwykłe bobki i mniej zwięzłe.

 

6. Ile lat żyje świnka?

Świnka może żyć nawet do 10 lat, jednak większość świnek dożywa do 5-6 roku. Pamiętajcie o tym, decydując się na wzięcie zwierzaka.  Jeżeli nie możecie poświęcić mu 10 lat swojego życia lepiej go nie bierzcie!

 

7. Moja świnka ma łyse miejsce za uszami, czy to grzybica?

Świnki morskie mają za uszami miejsca nie pokryte futrem. To najzupełniej normalne.

 

8. Jak często można kąpać świnki morskie?

Świnki morskie kąpiemy leczniczo - przy łupieżu czy innych chorobach jeśli tak zaleci weterynarz. Świnki długowłose w razie konieczności (brudne futro) kąpiemy w specjalnych szamponach dla świnek. Świnek z krótkim włosem bez potrzeby nie kąpiemy. W lecie - przy bardzo wysokiej temperaturze możemy schłodzić świnkę w miednicy z lekko ciepłą wodą sięgającą śwince do wysokości brzuszka.

 


Opracowanie: pucka69