SPŚM

29 września, 2023

FAQ - adopcje

1. Na czym polega adopcja?

Adopcja to proces, dzięki któremu staniesz się nowym, stałym domem dla świnki morskiej przebywającej pod opieką naszego stowarzyszenia. Wydajemy świnki w jednopłciowych parach, pojedynczo do innej świnki/świnek lub solo w przypadku zwierząt aspołecznych. Nie popieramy rozmnażania, dlatego nie łączymy samiczek z samczykami.

2. Czy za adopcje się płaci?

Adopcja jest bezpłatna.

3. Co trzeba zrobić aby adoptować świnkę?

Zaczynamy od wybrania dla siebie świnki morskiej, odpowiedniej charakterem, wiekiem, czy rasą. Aby adoptować świnkę trzeba być osobą pełnoletnią lub mieć zgodę rodziców. Należy spełnić podstawowe warunki adopcyjne. Do ich sprawdzenia potrzebna jest wizyta przedadopcyjna, która pokaże, czy jesteś w stanie zaopiekować się świnką. Procedurą kończącą adopcję jest podpisanie umowy adopcyjnej.

4. Do kogo pisać w sprawie adopcji?

Można kontaktować się przez maila adopcyjnego: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub na forum z naszymi członkami i wolontariuszami.

5. Do kogo się zgłosić w sprawie wybranej świnki?

O chęci adopcji należy poinformować opiekuna świnki morskiej, którego dane kontaktowe umieszczone są w wątku tej świnki na forum.

6. Gdzie można zobaczyć świnki?

Spis wszystkich świnek wystawionych do adopcji można zobaczyć na stronie głównej w zakładce adopcje, a szczegółowe informacje i zdjęcia - bezpośrednio na wątkach forumowych. Stworzyliśmy dwa osobne działy poświęcone samiczkom oraz samczykom.

7. Kto przeprowadza wizyty PA?

Wizyty przedadopcyjne przeprowadzają członkowie lub wolontariusze stowarzyszenia.

8. Na czym polega wizyta PA?

Wizyta przedadopcyjna to spotkanie i rozmowa, która ma sprawdzić czy osoba starająca się o adopcję ma wiedzę i warunki do właściwej opieki nad świnką morską. Osoba przeprowadzająca wizytę stara się odpowiedzieć na pytania przyszłego opiekuna i udziela wskazówek co do zasad opieki nad zwierzątkiem.

9. Czy wizyta musi się odbyć w domu?

Tak, wizyta musi odbyć się w domu.

10. Jak jest z transportem?

Oczywiście najprościej jest, jeśli wybierzesz świnkę z domu tymczasowego w tym samym lub niedalekim mieście. Jeśli jednak jest inaczej i nie jesteś w stanie osobiście przyjechać po świnkę, staramy się zorganizować transport. Korzystamy z pomocy użytkowników forum i z serwisów zajmujących się przewozem. Czas, w jakim znajdujemy odpowiedni transport bywa różny i nie zawsze odbywa się od drzwi do drzwi. Czasami trzeba podjechać kilka kilometrów po zwierzątko do większego miasta. Inicjatywa osoby ubiegającej się o adopcję jest mile widziana.

11. Kto decyduje o wydaniu świnki do potencjalnego DS?

O tym decyduje dom tymczasowy, czyli osoba, która opiekuje się świnką do adopcji. Ona zna jej wszystkie potrzeby i stara się jej znaleźć odpowiedni dom. Niektóre świnki potrzebują bowiem szczególnej opieki, czy poświęcenia im więcej uwagi.

12. Czy świnki są zdrowe?

Wszystkie nasze świnki są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Nie wydajemy chorych świnek. Jeśli zwierzątko choruje przewlekle lub ma jakieś problemy zdrowotne, informujemy o tym wszystkie osoby zainteresowane adopcją. Taka informacja widnieje również w wątku danej świnki.

13. Jak duża klatka powinna być dla dwóch, trzech świnek?

Dla dwóch świnek odpowiednia będzie klatka o długości 100 cm i więcej. Dla trzech potrzebna będzie co najmniej 120 cm.

14 Jak długo trwa procedura adopcyjna?

Czasami dwa dni, czasami tydzień lub kilka tygodni. Nie ma na to reguły. Długość trwania całej procedury zależy od różnych czynników: czy świnka jest obecnie leczona, czy przechodzi kwarantannę lub jest jeszcze za młoda na adopcję, jak szybko zostanie przeprowadzona wizyta przedadopcyjna i kiedy znajdziemy odpowiedni transport.

15. Co jeśli świnki się nie dogadają?

W takim przypadku istnieje możliwość oddania adoptowanej świnki z powrotem do domu tymczasowego. Można ponownie próbować łączyć swoją świnkę z inną świnką, która też jest pod opieką stowarzyszenia.