SPŚM

07 grudnia, 2023

Kilka słów wstępu

Świnki morskie potrzebują w swojej diecie stale dużych ilości dobrego jakościowo siana. Siano dostarcza błonnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania procesów trawiennych świnki oraz umożliwia ścieranie zębów trzonowych, co zapobiega ich przerostowi. Ponieważ trzonowce świnek morskich stale rosną, zwierzątka te muszą stale skubać trawę i przeżuwać, aby utrzymać prawidłową długość zębów. Siano zawiera stosunkowo niewielką ilość składników odżywczych i białka, dlatego nie przyczynia się do otyłości, nawet jeśli świnka spożywa je przez cały dzień. Natomiast błonnik zawarty w liściach i łodygach suszonej trawy, czyli siana, gwarantuje prawidłowe przesuwanie treści pokarmowej w jelitach tego małego roślinożercy, co zapobiega wzdęciom, zaparciom i innym problemom trawiennym.

Siano jest mieszanką suszonych traw różnych gatunków, w tym kostrzewy, tymotki, kupkówki, stokłosy i życicy. Większość rodzajów traw ma podobną wartość odżywczą, aczkolwiek za najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe uchodzą tymotka (ang. timothy, niem. Wiesen-Lieschgras) i stokłosa (ang. brome, niem. Trespe).

 

Dla zwierząt gospodarskich, szczególnie koni, najcenniejszy jest pierwszy pokos, ścinany w porze kwitnienia, następne nazywa się "potrawem".

W miarę kwitnienia i zawiązywania się kłosów, większość składników pokarmowych odkłada się w nasionach, a siano zawiera więcej twardych łodyg, jest więc pożywne i twarde. Dobry potraw, czyli drugi i trzeci pokos siana, choć nie tak bogaty w białka i cukry, jak pierwszy, dla małych roślinożerców jest równie wartościowy, ponieważ jest miękki i obfituje w błonnik.
Miękkie siano jest lepsze dla małych zwierząt, ponieważ ostre, twarde źdźbła mogą spowodować urazy, szczególnie oczu. Z tego samego powodu nie wolno świnkom morskim dawać słomy.
Z łąki można uzyskać dwa lub trzy pokosy siana, którego jakość zależy od gatunku trawy, pogody i gleby, na jakiej rosła trawa, ale przede wszystkim od sposobu, w jaki zostało zebrane i następnie było przechowywane. Dobre siano ma kolor zielonkawy, co świadczy o dużej zawartości witaminy A, nie pyli i ma charakterystyczny, przyjemny zapach. Nie może zawierać żadnych śmieci, patyków, grudek ziemi ani chwastów, np. ostu). Po włożeniu ręki do środka torby lub kostki siano nie może być ciepłe, gdyż świadczyłoby to o zachodzących procesach fermentacji. Dobre siano nigdy nie może mieć stęchłego, "grzybowego" zapachu pleśni.
Siano pastewne zawiera rośliny motylkowe, głównie lucernę (ang. alfa-alfa, niem. Schneckenklee), która jest dużo bogatsza od trawy w białko, cukier i wapń. Zdrowe świnki morskie, które i tak dostają lucernę w granulacie, nie potrzebują jej jeszcze w sianie. Wyjątkiem jest okres ciąży, karmienia i wzrostu młodych, kiedy zapotrzebowanie na białko i wapń jest większe od przeciętnego.

 

Jakie sianko wybrać?

W sprzedaży w sklepach zoologicznych są różne rodzaje mieszanek siana, niektóre z dodatkiem ziół, inne jeszcze z tak zwanymi ekstrudatami, czyli chrupkami ziołowymi. Doskonałe siano proponuje firma Zuzala, godne uwagi jest także siano Herbal Farm i Herbal Pets, prasowane z ziołami w małe kostki.
W sklepach można także kupić siano z młodego zboża, najczęściej owsa.
Kupując jakiekolwiek siano w sklepie zoologicznym lub supermarkecie, zwróćmy uwagę na jego wygląd i zapach, ponieważ często nie tylko odbiega on od ideału, ale świadczy o tym, że zawartość torby nie spełnia nawet podstawowych norm. Siano wilgotne i stęchłe absolutnie się nie nadaje do użytku, nawet jako ściółka.
Jeśli mieszkamy poza dużymi ośrodkami miejskimi, lub bywamy w pobliżu hodowli koni, warto także poszukać źródła zaopatrzenia w siano przeznaczone dla tych zwierząt. Ze względów ekonomicznych opłacalny jest zakup większej ilości siana, ponieważ przechowywane w prawidłowych warunkach może długo leżeć bez utraty wartości. Mała kostka siana wystarczy na pokarm i ściółkę dla kilku świnek morskich na kilka miesięcy, w zależności od tego, ile mamy zwierzątek.

 

Rodzaje siana dostępne na rynku

Zuzala obecnie w swojej ofercie posiada trzy rodzaje sianek (informacje zaczerpnięte ze strony producenta: http://www.zuzala.com).
Warto zwrócić uwagę, że w konkursie na najlepsze sianko Zuzala zajęła I miejsce w rankingu sporządzonym przez sklep internetowy http://www.animalia.pl

Sianko miętowe 300g

Sianko dla królików i gryzoni z dodatkiem mięty, która ma działanie pobudzające trawienie i łaknienie, przeciwbakteryjne, uspokajające, rozkurczowe.
Wszystkie rośliny i zioła znajdujące się w tym sianku pochodzą z ekologicznych upraw, z ziemi o wysokiej klasie jakości bogatej w składniki mineralne i odżywcze.

 

 

Sianko melisowe 300g

Sianko dla królików i gryzoni z dodatkiem melisy, która ma działanie uspokajające.
Zmniejsza napięcie jelita grubego, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, działa przeciwbakteryjnie przeciwwirusowo.
Wszystkie rośliny i zioła znajdujące się w tym sianku pochodzą z ekologicznych upraw, z ziemi o wysokiej klasie jakości bogatej w składniki mineralne i odżywcze.

 

 

Sianko z ziołami 300g

Sianko dla królików i gryzoni z dodatkiem ziół.
Wszystkie rośliny i zioła znajdujące się w tym sianku pochodzą z ekologicznych upraw, z ziemi o wysokiej klasie jakości bogatej w składniki mineralne i odżywcze.
W zależności od pory roku Twój mały przyjaciel znajdzie w sianku następujące zioła i rośliny: Babka lancetowata , Babka, Mniszek lekarki (mlecz), Liść brzozy, Nagietek, Krwawnik, Liście jeżyn, Pokrzywa, liście czarnej porzeczki, liście poziomki.

 


Ze strony Herbal Pets http://www.herbalpets.pl/ wynika, że na razie w swojej ofercie mają tylko jedno sianko.
Wysokiej jakości siano łąkowe z dodatkiem rumianku. Rumianek podnosi walory odżywcze i smakowe i zapachowe siana.

Sianko rumiankowe
300g

 

 

 

 


Z kolei na stronie firmy Herbal Farm http://www.herbalfarm.pl/ znajdują się tylko dwie propozycje:

Siano z ziołami 400g

Wyjątkowe, ekologiczne górskie siano, zawierające ponad 70 różnych traw i ziół takich jak: tymotka, wiechlina, kostrzewa, kupkówka, dziurawiec, krwawnik, mniszek, babka szerokolistna i inne.
Dzięki zawartości różnych roślin oraz ziół wyjątkowa karma dla królików i gryzoni. Prawdziwe bogactwo minerałów i witamin.

Skład: krwawnik, melisa, mięta, ślaz.

 

Siano z ekstrudatami 400g

Wyjątkowe, ekologiczne górskie siano, zawierające ponad 70 różnych traw i ziół takich jak: tymotka, wiechlina, kostrzewa, kupkówka, dziurawiec, krwawnik, mniszek, babka szerokolistna i inne.
Dzięki zawartości różnych roślin oraz ekstrudatów wyjątkowa karma dla królików i gryzoni. Prawdziwe bogactwo minerałów i witamin.

 


Godne polecenia jest także Sianko Węgrowskie - niedrogie, lubiane przez świnki. Zawiera wartościowe gatunki traw i ziół pochodzących z miejsc ekologicznie położonych. Może służyć jako karma i ściółka dla gryzoni.


Sianko Węgrowskie
20 litrów

 

 

 


Istnieją również inne firmy produkujące sianka, które cieszą się popularnością z uwagi na niższą cenę niż przedstawione wyżej oraz wydajność.

VITAPOL Siano dla gryzoni
700g


 

 

 

 

Vitakraft Siano z łąk alpejskich
250g

 

 

 

 

Animals Siano łąkowe dla gryzoni
12-14 litrów

 

 

 

 

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim współpracuje z panem Robertem, który posiada gospodarstwo na Mazurach i zaopatruje nasze świnkowe brzuszki w bardzo dobre jakościowo sianko. Za każde 50 kg siana kupione na hasło Caviarnia pan Robert zobowiązał się do podarowania 10 kg sianka na potrzeby SPŚM! Jest to sprawdzone sianko, więc bez obaw korzystajcie - Wasze świnki będą zadowolone a tym samym pomożecie nam pomagać!
Zapraszamy do zakupów u pana Roberta na Allegro (http://allegro.pl/my_page.php?uid=16950655) lub kontaktu poprzez nasze forum: Robert B.

 


Opracowanie: Kimera & Seledynek