SPŚM

07 grudnia, 2023

Zatrzymanie cekrotrofów

U niektórych samców, zwłaszcza starszych, dochodzi do osłabienia przewodnictwa nerwowego w dolnym odcinku jelita grubego. W rezultacie mięśnie odpowiedzialne za usuwanie odchodów nie pracują w pełni sprawnie i kał miękki - cekotrofy - odkładają się w woreczku odbytowym.
Kał twardy, zwykłe bobki, wydostają się na zewnątrz, choć gruda miękkiej masy to utrudnia.
Impakcję poznaje się po zniekształconych bobkach, brzydkim zapachu samca, a w stanie zaawansowanym po grudzie kału wystającej już z woreczka odbytowego.
Zatrzymanie cekotrofów to nie zaparcie! Nie podaje się na to żadnych leków, dieta również nie ma znaczącego wpływu.
Środki zapobiegawcze to dieta uboga w cukry i ruch. Przewód pokarmowy świnki pracuje w miarę normalnie, aczkolwiek nie jest to stan dobry, ponieważ świnka nie może zjadać swoich miękkich bobków, które są jej niezbędne do prawidłowego trawienia.

Grudkę kału trzeba po prostu mechanicznie usunąć z woreczka odbytowego świnki, dlatego jest to raczej problem pielęgnacyjny niż medyczny.
Trzeba delikatnie wywinąć fałdy woreczka odbytowego i ostrożnie usunąć nagromadzone brudy, pomagając sobie wacikiem.
Jeśli brud przysechł do ścianek woreczka, przed usunięciem trzeba go odmoczyć oliwką. Całość można przepłukać letnią wodą ze strzykawki.
Można z tym również pójść do weterynarza, jeśli sami nie czujemy się na siłach przeprowadzić takiego zabiegu lub coś nas niepokoi.

Nawet jeśli samczyk nie ma skłonności do impakcji, dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie nagromadziły mu się w woreczku i okolicach genitalnych wióry ze ściółki, kawałki siana i jakieś inne brudki, które mogłyby wywołać podrażnienia i stany zapalne.
W przypadku penisa mogą to być resztki nasienia. Podobno może się zdarzyć, że zaschnięta sperma uniemożliwia pełne cofnięcie prącia, a to szybko doprowadzi do podrażnień.
Po umyciu letnią wodą można penisa nasmarować żelem do miejsc intymnych KY, żeby ułatwić wsunięcie go na miejsce.

No i kto by pomyślał, że to właśnie samczyki trzeba podmywać? Samice świnek takich problemów nie mają.

Informacje w języku angielskim oraz zdjęcia: http://www.guinealynx.info/impaction.html

 


Opracowanie: kimera