SPŚM

07 grudnia, 2023

Choroby serca

Podręczniki weterynarii poświęcają bardzo mało uwagi chorobom układu krążenia u świnek - jeśli w ogóle się tym zajmują. I to pomimo faktu, że choroby serca są schorzeniem dość często występującym u tych zwierzątek.

Objawy

Możliwe wczesne objawy: ospałość, brak energii, tak zwana świnka cicha.
Objawy wyraźnie niepokojące: trudności z oddychaniem, kaszel, świszczący oddech, "pohukiwanie", chroniczne problemy z górnymi drogami oddechowymi, płyn w płucach, ospałość, utrata apetytu, a w związku z tym problemy ze zgryzem, blade lub sine zabarwienie błon śluzowych, głęboki sen, trudności z wybudzaniem, martwica krawędzi uszu na skutek zaburzeń krążenia.

Niepokojącym objawem jest fakt, że świnka jest "grzeczna" - pozwala się bez protestu łapać, podnosić, przewracać brzuszkiem do góry, aczkolwiek nie musi to natychmiast oznaczać choroby, niektóre świnki po prostu są bardzo spokojne i potulne.

Postępowanie

Zgłaszając się do weterynarza ze świnką z objawami chorób płuc, należy wykonać prześwietlenie, echokardiogram albo elektrokardiogram, aby upewnić się, że podstawowym źródłem kłopotów nie jest kardiomiopatia albo zastoinowa niewydolność serca.
Już prześwietlenie często wykazuje kardiomiopatię rozstrzeniową, czyli powiększenie mięśnia sercowego. Zdrowe serce świnki powinno zajmować mniej niż 60% przestrzeni w klatce piersiowej, widzianej zarówno z boku jak i z przodu.
Przyczyny chorób serca nie są znane, nie jest jasne, jaką rolę odgrywa dieta lub genetyka. Hodowcy jednak donoszą o skłonności do występowania chorób serca u świnek z tej samej rodziny, co sugeruje czynnik genetyczny.
W chwili obecnej choroby serca nie są uleczalne. Podobnie jak u ludzi, konieczne jest stałe podawanie leków. Z wiekiem dawki mogą się zwiększać, mogą być potrzebne kolejne lekarstwa.
Leki, które mogą okazać się przydatne w leczeniu chorób układu krążenia: Benazepril, Lotensin, Enalapril, Enacard lub inne leki będące inhibitorami konwertazy angiotensyny - na obniżenie ciśnienia.
Weterynarz może także przepisać Furosemid - diuretyk, czyli lek moczopędny - stosowany w leczeniu obecności płynu w worku osierdziowym lub obrzęku płuc.

Źródło: http://www.guinealynx.info/heart.html

 

 


Opracowanie: kimera