SPŚM

26 października, 2021

Choroby

Świnki morskie to bardzo delikatne zwierzątka. Zapraszamy do lektury artykułów dotyczących najczęstszych świnkowych dolegliwości.

Wszystkie zwierzęta trawożerne są tak zbudowane, że w ich układzie pokarmowym zachodzi fermentacja, a przy tym procesie towarzyszy uwalnianie się różnych gazów. Dlatego świnka zawsze będzie miała lekko zgazowany brzuszek. Problem pojawi się gdy tych gazów będzie za dużo.

Więcej…

Jednym z tych specyficznych pasożytów jest świerzbowiec świnki morskiej Trixacarus caviae, powodujący świerzb, najgroźniejszą chorobę pasożytniczą świnek morskich.
Zakażenie następuje przez kontakt z chorym zwierzęciem, które jednak może być nosicielem utajonym. Na silnych, pod innymi względami zdrowych świnkach, układ odpornościowy utrzymuje infestację na tak niskim poziomie, że nie daje ona żadnych oznak chorobowych. Wystarczy jednak tylko chwilowe osłabienie, na przykład stres, a roztocza już się mnożą.

Więcej…

Uważa się, że zapalenie warg (cheilitis) u świnek morskich powstaje na skutek podrażnienia kącików pyszczka nieodpowiednim pokarmem - zbyt twardym lub ostrym - a następnie zakażenia ranek bakteriami lub grzybem.
Niedobór witaminy C i witamin z grupy B jest również czynnikiem wybitnie sprzyjającym cheilitis.

Więcej…

Niestety, grzybica to przypadłość częsta, szczególnie wśród świnek kupionych w sklepie lub przygarniętych od nieodpowiedzialnych osób.
W przypadku świnek morskich grzybicę wywołują najczęściej dermatofity Trichophyton mentagrophytes v. mentagrophytes i jemu pokrewne, rzadziej Microsporum canis.

Więcej…