SPŚM

26 marca, 2017

Procedura adopcyjna

Co należy zrobić aby przygarnąć, czyli adoptować, świnkę?

Adopcja świnek morskich od naszego Stowarzyszenia nie różni się od adopcji psów, czy kotów z innych fundacji, czy schronisk. Procedura składa się z kilku kroków i jest skonstruowana tak, aby nasi podopieczni zawsze trafiali w najlepsze ręce.

 

 


1.

Świnka morska – i co dalej?


Zanim zdecydujemy się adoptować świnkę morską musimy poznać jej zwyczaje i dowiedzieć się jak najwięcej o potrzebach dotyczących klatki, pożywienia i towarzystwa. Trzeba też pamiętać że świnka morska żyje kilka lat, może zachorować, a właściciele czasem będą wyjeżdżać na urlop, czy weekend. Warto zatem już przed adopcją ustalić, gdzie mamy najbliższego weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych oraz z kim świnka zostanie w czasie naszych wakacji.
Większość niezbędnych informacji o życiu i zwyczajach świnek morskich znajduje się na naszej stronie w dziale PORADY lub na forum CAVIARNIA, gdzie można również zadać pytanie i rozwiać swoje wątpliwości w różnych sprawach. Zachęcamy także do zapoznania się ze "Świńskim Poradnikiem" wydanym przez SPŚM – jest to zbiór wszystkich najważniejszych informacji na temat świnkowego życia, zebranych w formie poradnika i opatrzonych kolorowymi zdjęciami.

 


2.

Wybór świnki

W dziale ŚWINKI DO ADOPCJI znajdują się fotografie podopiecznych Stowarzyszenia, czekających na nowych opiekunów. Przy każdym zdjęciu jest też link do jego wątku na forum CAVIARNIA, w którym opisana jest historia zwierzęcia, jego usposobienie, stan zdrowia. Podana jest również lokalizacja Domu Tymczasowego, ponieważ najprościej jest wybrać świnkę spośród przebywających w pobliżu.
Gdy już wybierzemy świnkę, którą chcielibyśmy adoptować, piszemy do grupy adopcyjnej ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Bądź cierpliwy! Grupa adopcyjna dostaje wiele takich zgłoszeń i odpowiada na nie w kolejności chronologicznej.3.

Wizyta przedadopcyjna


Po wstępnej wymianie informacji na temat wybranej świnki, kolejnym krokiem jest tzw. wizyta przedadopcyjna czyli rozmowa z przedstawicielem Stowarzyszenia. Podczas krótkiego spotkania upewniamy się, że przyszły opiekun może zapewnić śwince/świnkom odpowiednie warunki i że ma wystarczającą wiedzę na ich temat. Z kolei, jeśli nowy opiekun ma małe doświadczenie w opiece nad świnkami, może uzyskać odpowiedź na wszelkie nurtujące go pytania dotyczące adopcji i opieki nad świnkami morskimi.
Wizyta odbywa się w domu, w którym ma zamieszkać świnka.

 


4.

Decyzja tymczasowego opiekuna


Po wizycie przedstawiciel Stowarzyszenia przekazuje wszystkie niezbędne informacje osobie prowadzącej Dom Tymczasowy. I to ta właśnie osoba podejmuje ostateczną decyzję czy świnka trafi do potencjalnego domu stałego, czy też nie. O wynikach wizyty zainteresowany jest informowany niezwłocznie – najpóźniej w ciągu kilku dni.

 


5.

Przekazanie świnki i podpisanie umowy adopcyjnej


Po wizycie przedadopcyjnej i zgodzie opiekuna tymczasowego na warunki, jakie oferuje dom stały, oraz omówieniu transportu (jeśli jest niezbędny), następuje przekazanie świnki.  Najczęściej pomagamy w organizacji transportu,  ponieważ jednak korzystamy wyłącznie z bezinteresownej pomocy osób podróżujących po Polsce, zdarza się, że na świnkę trzeba poczekać nieco dłużej. Czasem znalezienie odpowiedniego połączenia potrafi zająć nawet 2–3 miesiące i z tym także trzeba się liczyć. W tym czasie świnka jest rezerwowana i czeka na możliwość przekazania nowemu Opiekunowi.
Po przekazaniu świnki do nowego Domu następuje – zwykle jednocześnie z przekazaniem – podpisanie umowy adopcyjnej, która stanowi dowód na to, że Adoptujący zobowiązuje się podjąć opieki na świnką i liczy się ze wszelkimi związanymi z tym obowiązkami.
Z umową adopcyjną warto zapoznać się na samym początku procesu adopcyjnego, ponieważ jest to wiążący dokument i niestosowanie się do jego zapisów  może mieć konsekwencje prawne. Umowę adopcyjną znajdziesz w dziale ADOPCJE -> DOKUMENTY.

 


6.

Nowy domownik!


No i nareszcie świnka trafia do Ciebie jako nowy członek rodziny :).
Radość z nowego domownika – a najczęściej domowników – i poczucie, że pomagając zwierzętom, robisz coś naprawdę wartościowego, zazwyczaj rekompensują wszystkie niedogodności związane z procedurą adopcyjną.

 


UWAGA!
Proszę pamiętać iż umowę adopcyjną może podpisać jedynie osoba pełnoletnia, jeśli o adopcję ubiega się osoba, która nie ukończyła 18 lat, zgodę na wszystkie działania musi wyrazić rodzic lub opiekun i podpisać umowę w swoim imieniu!.