Ilość bobków "na dobę"

Biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, zapalenie jelit, nieprawidłowa waga;

Moderator: Dzima

geohound
Posty: 50
Rejestracja: 24 wrz 2015, 7:46
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Ilość bobków "na dobę"

Post autor: geohound »

Witam ponownie,

Trochę będę pytał, bo jednak świnka mnie nieco zaskakuje i tu kolejne pytanie - ile taka 2.5 miesięczna świnka może bobkować "na dobę"? Moja, po wyczyszczeniu klatki i wrzuceniu nowych wiórków, potrafi w ciągu doby nawalić, nie wiem... 100 kup? Wszystkie regularnego kształtu, ta sama wielkość, ale tego jest MNÓSTWO. Wali na sianko, przy poidełku, w domku, w misce do jedzenia, na schodki, tylko nie na polarowy leżaczek.

Czy to normalne, że świnka aż tyle wydala? Po 3 dniach (mimo wyszufelkowania największych składowisk) wiórki do wymiany w całości.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: kimera »

Tak, to normalne :). Bardzo często ilość odchodów świnki zaskakuje opiekuna. Świnka morska jest roślinożerna, dużo je i dużo wydala.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: martuś »

Żeby oszczędzić czyste trociny przed wywaleniem polecam położyć na nie matę łazienkową. Wtedy raz lub dwa razy dziennie zwykłą małą miotełką zamieść bobki, niedojedzone warzywa, rozwalone sianko. Ja zauważyłam, że odkąd mam matę to mniej mi schodzi trocin. Wcześniej czyste trociny mieszały się z obsikanymi i musiałam codziennie wymieniać całość a odkąd mam matę mogę sprzątnąć tylko te zasikane (przy dwóch świnkach sprzątam co 4-5dni).
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
geohound
Posty: 50
Rejestracja: 24 wrz 2015, 7:46
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: geohound »

Tak, decyzję o macie łazienkowej już dziś podjąłem i zamierzam wcielić w życie może jeszcze wieczorem. A i owszem - ilość kasztanów mnie zaskoczyła po stokroć :P
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: kimera »

Można też zainwestować w drybed, jest milszy od maty łazienkowej, choć droższy.
Zamiast trocin, które słabo wchłaniają wilgoć, polecam drewniany pelet.
geohound
Posty: 50
Rejestracja: 24 wrz 2015, 7:46
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: geohound »

No i pięknie - wymieniłem posłanie na matę (póki co na cieniutkiej warstwie wiórków, żeby w nie wsiąkało) i od tej pory ani jednej walającej się po klatce kupki - wszystko w jednym miejscu, zakopane siankiem. Widocznie jeśli świnka wie, że będzie po bobkach łazić, a się nie zakopią, to nie robi gdzie popadnie :P
Awatar użytkownika
sosnowa
Posty: 15286
Rejestracja: 19 paź 2013, 11:11
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: sosnowa »

A to ci estetka. Fajnie.
sempreverde

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: sempreverde »

Moje tak nie robią, moje walą i tak...

Słuchajcie, czy ktoś to kiedyś liczył? Ile bobów na dobę robi świnka? Strasznie mnie to zastanawia od dłuższego czasu :102:
geohound
Posty: 50
Rejestracja: 24 wrz 2015, 7:46
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: geohound »

Liczyć nie liczyłem, ale bardzo się to uspokoiło od pierwszego tygodnia. Pewnie stres wpłynął na nadprodukcję, a odkąd się... "uspokoiła" jest już znośna ilość ;)

Ale fakt faktem - w chałupce nie wali prawie w ogóle, no bo przecież tam śpi i przebywa.
EveAnn
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2015, 22:04
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Ilość bobków "na dobę"

Post autor: EveAnn »

Nie wiem czy tutaj pasuje ten temat....ale chyba jest najbliższy temu o co się chcę zapytać....jak długo Wasze świniaki nie robiły bobków, przy jednoczesnym ogromnym apetycie, braku osowiałości i braku zauważalnych zmian w zachowaniu??
Czy 4-5 godzin bez bobków przy powyższych założeniach to powód do zmartwień??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ pokarmowy”