Ile razy dziennie karmić ?

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
Lusia

Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: Lusia »

Hejka jestem nowa w temacie świnek morskich i w najbliższym czasie planuje taką zakupić / zaadoptować . Oczywiście na początku zbieram informacje o dobrym i zdrowym dbaniu o świnki . Ale przejdźmy do tematu. Mam pytanie ile razy dziennie i w jakich ilościach powinna jeść świnka ? Z góry dzięki za odpowiedź :buzki:
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: Lilith88 »

Świnki głównym pożywieniem jest SIANO które musi mieć DOSTĘPNE ZAWSZE. To na nim świnka głównie ściera ząbki i dlatego jest tak ważne żeby uniknąć przerostu zębów i zabiegów z tym związanych u weterynarza. Super dodatkiem do sianka są rozmaite SUSZONE ZIOŁA które uzupełniają dietę w witaminy i zapewniają odpowiednie funkcjonowanie przewodu pokarmowego itp. Warto je choć RAZ DZIENNIE dosypać do sianka czy oddzielnej miseczki.
Drugim istotnym składnikiem diety świnki jest SUCHA KARMA, koniecznie bez zbożowa (tanie karmy typu Vitapol czy najtańsze serie Vitakraftu się nie nadają, bo zawierają głównie zboże), bo świnka nie jest ziarno jadem i zboże jej szkodzi. Takiej karmy powinna dostać MINIMUM PORCJĘ DZIENNIE, choć moje świnki mają jej tak jak sianka zawsze pod dostatkiem.
Kolejna ważna rzecz dla odpowiednio zbilansowanej diety świnki to WARZYWA I OWOCE dzięki którym świnka ma dostarczane potrzebne jej witaminy. Warzywa są uzupełnieniem więc tu jest różnie moje świnki dostają 2-3 razy dziennie ale niektórzy dają raz inni raz na dwa dni tu nie ma reguły. Jednak ja jestem za tym żeby świnka dostała porcję warzyw przynajmniej raz dziennie właśnie po to żeby nie zabrakło jej żadnych witamin.

To jest taki skrót. Na forum i stronie SPŚM masz wiele wątków z przydatnymi informacjami również odnośnie żywienia, poprzeglądaj je na pewno się wiele dowiesz, tu już wszystko chyba zostało napisane.
twojawiernafanka

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: twojawiernafanka »

Warto jeszcze dodać, że świnka musi mieć dostęp do jedzenia cały czas. Jej układ pokarmowy pracuje w taki sposób, że już kilka/kilkanaście godzin głodu może prowadzić do bardzo poważnych, często nieodwracalnych zmian (na przykład do powstania wrzodów żołądka). Niejedzenie jest oznaką złego samopoczucia lub choroby.

Dodatkowo polecam się zapoznać również z listą pokarmów niewskazanych: http://forum.swinkimorskie.eu/SPSM/inde ... Itemid=112

No i należy pamiętać o czystej wodzie - ale to chyba oczywiste :102:
Lusia

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: Lusia »

dziękuje za odpowiedzi na pewno skorzystam :buzki: :buzki: :buzki:
swinka123

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: swinka123 »

rano - sucha karma (vitakraft, versle laga, behapar, xtravital - innej nie bo się nie nadaje)
1 owoc i 1 warzywo, sianko
popołudniu sucha karma i sianko a w lato jeszcze trawa
wieczór sucha karma, 1 inny owoc niż rano i 1 inne warzywo niż rano, sianko,
3 razy dziennie dawaj 5g - 7g suchej karmy (5g=1 łyżeczka do herbaty, taka trochę mniejsza niż do zupy ale nie taka całkiem maciupka)
sianko dawaj tak żeby miała 24h na dobę bo świnka musi je mieć
ziółka w południe co 2 dzień łyżka stołowa (taka do zupy)
Co 3 tygodnie ewentualnie możesz (ale nie częściej) dać kolbę lucernową (nie inną!)
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13498
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: pucka69 »

A dlaczego tylko te karmy?
Coś masz przeciwko jr farm na przykład?
http://hipcio.sklep.pl/produkt/jr-farm- ... nka-morska
albo
http://hipcio.sklep.pl/produkt/jr-farm- ... nka-morska
Albo tej:
http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/pok ... nny/186440
A czemu kolba lucernowa akurat?
Obrazek
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: Lilith88 »

Mnie jeszcze zastanawia dlaczego tak mało ziółek?
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: Jack Daniel's »

swinka123, poproszę badania nt. których sądzisz, że łyżeczka = 5 gram
Poza tym, jak tak czytam, to współczuje Twojej śwince - piramida żywieniowa nieco inaczej wygląda.
Awatar użytkownika
sosnowa
Posty: 15286
Rejestracja: 19 paź 2013, 11:11
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: sosnowa »

Owoce dwa razy dziennie? Warzywa to znaczy korzeniowe? A co z zieleniną?
Ilosc suchego zależy od wieku, wagi, ruchliwosci, stanu zdrowia i metabolizmu zwierzaka.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Ile razy dziennie karmić ?

Post autor: Jack Daniel's »

Siano/trawa > zielonki > warzywa > karma > owoce. Tak powinna wyglądać zdrowa dieta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”