Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

czyli jak własnoręcznie zrobić hamak, domek, półkę itp.

Moderator: Pulpecja

ODPOWIEDZ
monika80

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: monika80 »

Mam do Was pytanie. Jest na forum od niedawna. Prosiaczki mam niecały rok. Ciągle coś zmieniam i praktykuję, by miały jak najlepiej. Na dno klatki wysypuję pellet i trochę trocin. Moje świnki sikają wszędzie. Proszę powiedzcie czemu wykładacie w klatkach te gumowe maty? Co to daje? Widzę też, że niektórzy w całej klatce mają kocyki. Będę wdzięczna za każde porady. Dziękuję.
:)
Nikodemcio

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: Nikodemcio »

Granulaty łatwo kaleczą świńskie łapki, bo są twarde i ostre. Powodują odciski, rany i obtarcia, a ostatecznie infekcje. Maty, dry bedy i polary zapewniają śwince bezpieczne podłoże. W dodatku ciepłe i mile w dotyku. Są dobrą alternatywą wszędzie latających trocin. Jest tu wątek 'czym wykładać kuwety'
http://forum.swinkimorskie.eu/viewtopic.php?f=24&t=146
Ja osobiście używam drewnianego peletu, a na to mata. Siuśki ładnie ściekają na dół, granulat je chłonie, a świnki maja miękko i bezpiecznie. ;)
swinka123

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: swinka123 »

Ja swojej śwince zbudowałam taką klatkę, że na dole są drewniane deski, po bokach siatka taką, której nie da sie przegryźć i na górę na noc kładę szklaną "pokrywę" niestety nie mam zdjecia żeby pokazaać, ale jestem z siebie dumna bo wtrzymała już 3 miesiace :D
Snajperka

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: Snajperka »

Jako, że juz się zdradziłam w innym temacie...

Planuje/realizuję projekt nowego m1 dla moich gryzoni. Mam 3 gatunki, ale szykuje sie na 4.

Obecnie maluchy mieszkają w klatkach, a świnie na wybiegu.

Świnie mają do dyspozycji 170/80cm, szczury 80/80/60, a koszaty 50/50/39.

Jedna ścianę salonu chce zabudować, aby powstała jedna wielka klatka na gryzonie. Do tego ładnie wyglądająca ;)

Ma być to coś mniej więcej takiego (próbowałam w paitcie przerysować rysunek techniczny- nie polecam :D )
Obrazek


Całość ma mieć wymiary 170 cm długości, 2m wysokości i 60cm szerokości

Numer 1 to klatka dla koszatniczek, 2 to klatka szczurów. Bliźniacze. Ich wymiary maja być 60cm szerokości na 85 długości, na metr wysokości. (wymiary w przybliżeniu)

Numer 3 i 4 to również klatki bliźniacze. Wysokość każdej to 50cm, szerokość 60cm i długość 170cm.

Z trzech stron ma być siatka, a od strony "widokowej" pleksi. Chce móc oglądać co tam robią nie tylko przez kraty.

No i teraz pytanie do bardziej obeznanych w temacie. Zastanawiałam się czy tej części numer 3 nie wyciagnąć o 10cm w górę (miała by wysokość 60cm) i nie zrobić tam dwóch pięter, każde o wysokości 30cm. To jest ta część dla świń. Chciałam zabezpieczyć dno również plexi, a do tego tym kanalikowym plastikiem. Szczurów i koszat dnem będą kuwety metalowe. Cała konstrukcja ma być zbudowana z profili aluminiowych, ozdobionych listwami drewnianymi (chce by było praktyczne i ładne jednocześnie). Cały przód będzie otwierany.

co o tym myślicie? Jakieś rady?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: kimera »

Jedyne, co mi w tej chwili przychodzi do głowy, to kwestia dodatkowego oświetlenia w dolnych klatkach, przynajmniej dla świnek. Nie wiem, kto jeszcze tam ma mieszkać, ale świnki lubią mieć jasno, może nie za bardzo, i najlepiej, żeby było to światło słoneczne, ale nie powinny żyć w półmroku. Nam też będzie wygodniej na nie patrzeć, gdy będzie tam oświetlenie.
Assia_B

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: Assia_B »

Wow :D Już czekam na efekt końcowy, bo pewnie będzie imponujący :D
Snajperka

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: Snajperka »

Licze na to, ze wreszcie będzie czysto ;)
Jak zrobię, to wstawie zdjęcia. :)
Majka745

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: Majka745 »

Super, to czekam na te zdjęcia. Jestem ciekawa efektu końcowego. ;)
Snajperka pisze:Licze na to, ze wreszcie będzie czysto
Ja bym za bardzo na czystość nie liczyła. Wiem z doświadczenia, co wymyślę, żeby te moje świnie przechytrzyć by mi tak nie brudziły, to one i tak znajdą jakiś sposób, np. żeby paśnik wywrócić (po wielu próbach wróciłam do zawieszanego) albo jedzenie z miski wysypać - już im takie ciężkie kupuje, kilka dni spokoju, a potem na nowo brudzą. Najgorsze jest to, że to jedzenie potem całe zasikane jest i muszę nakładać świeże.
maleńka

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: maleńka »

Czy ktoś posiada klatkę zrobioną z płyt MDF lub płyt wiórowych laminowanych ? Mam w planach dość dużą klatkę i zastanawiałam się nad tymi płytami jako coś w rodzaju stelażu, ale nie znam się na tym, więc nie wiem która byłaby do tego lepsza. Do środka planuje dać kuwetę z PP. :)
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Jak wykonać własnoręcznie klatkę ?

Post autor: joanna ch »

ja bym mdf nie dawała, to będzie puchło od moczu i mogą to nadżerać. laminowana pewnie dłużej pożyje ale też się mogą za nią wziąć... Ja bym ugólnie nic drewnianego do budowy nie używała...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”