Czy warto mieszać karmy? I o kupowaniu dużych worków karm

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

Gaja
Posty: 1465
Rejestracja: 09 wrz 2014, 7:57
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy?

Post autor: Gaja »

Jack Daniel's pisze:
pucka69 pisze:Jeśli chodzi o kupowanie 10 kg to raczej przy kilku świnkach. Karma powinna być przechowywana w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.
A spożyta powinna być w ciągu 2 miesięcy od otwarcia. Potem wietrzeje i traci wartości odżywcze.
Ostatnio kupiłam w zooplusie CN w pakiecie 2 x 10 kg. Pierwsze opakowanie rozsypałam na zakręcane pojemniki na żywność BranQ'a , po czym wstawiłam do suchej i ciemnej szafki - nie sądzę, żeby tak zapakowane coś mi się popsuło ani wywietrzało, szczególnie że moje pięć świń już ponad połowę z tego opakowania zjadło ( nie wiem jak one to robią, mają lepszy apetyt niż moi synowie ;) ). Druga torba stoi w szafie w pokoju ( sucho i ciemno ), do której wkładam też siano. Co ciekawe - w zestawie 2 x 10 kg w zooplusie wyszło mi, że za kilogram płaciłam 5,39 zł :D ( dobra cena pakietu plus darmowa przesyłka plus kupon za polecenie sklepu na 20 zł ), tak więc nie żałuję, że kupiłam na raz aż tyle, choć faktycznie uważam, że nie ma się co pakować w tak duże opakowania, jeśli nie ma się kilku świń na utrzymaniu ;) .
Choć wiecie co, coś nam się tu off-topic zrobił, szczególnie, że Czeslavie, która planuję na razie jedną świnkę, do niczego te wiadomości o 10kg opakowaniach się nie przydadzą. Więc wracając do tematu: ja nie mieszam CN z niczym, suszki stawiam w dodatkowej misce. Kiedyś miałam Crispy Musli, ale moje zostawiały te małe patyczki/laseczki/pelett czy jak tam zwać te podłużne składniki i gdy zmieszałam CN z Crispy, to też zostawiały pałeczki. Zresztą uważam, że nie ma znaczenia, czy się miesza karmy, czy podaje w osobnych miseczkach - byle karma była dobra i świniaki chętnie ją jadły.
Możesz więc Czeslavo śmiało mieszać CN ( Cavia Nature ) z Crispy i zobaczyć co z tego wyjdzie. Lepiej jednak, aby Twoje świnka więcej jadła CN niż Crispy.
Ps. Czeslavo - nie kupuj - adpoptuj :please: ...
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy?

Post autor: Jack Daniel's »

Ale ja piszę o przeciętnym szarym człowieku, co nie używa takich pojemników ;) Któryś hodowca mi tłumaczył, z tą karmą, żeby uważać na te 2 miesiące od otwarcia worka.
meiss

Re: Czy warto mieszać karmy?

Post autor: meiss »

To można też zaczać czepiać się sprzedawców, którzy sprzedają karmę na kilogramy z dużych worów, nikt nie wie jak jest przechowywana.
Jeśli coś jest szczelnie zamknięte, to nie powinno zwietrzeć, nie zalęgną się tam żadne robale itp.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy?

Post autor: Jack Daniel's »

Wręcz należy, bo rozważanie karm z dużych worków jest jakoś prawnie uregulowane (w sensie jest zakaz, ale nikt tego nie sprawdza). Kiedyś mi to ktoś na FB tłumaczył ze sklepu Hipcio. I podesłał ten artykuł: http://www.e-pets.eu/309,czy_korzystani ... bezpieczne
Awatar użytkownika
dream*
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2013, 13:02
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy?

Post autor: dream* »

Ja tylko dodam, że kupując duże worki których nie możemy skarmić w krótkim czasie narażamy zwierzęta na niebezpieczeństwo.

Po pierwsze, dlatego, że nawet jeśli zamykamy szczelnie karmę, to ona i tak ma kontakt z powietrzem i zachodzą w niej procesy utleniania... w tym jełczenia tłuszczy.
Taka karma niestety w krótkim czasie potrafi poczynić takie szkody w organiźmie jakie robi wieloletnia zła dieta:
konkretnie stłuszcza wątrobę i obciąża nerki. w skrajnym przypadku może doprowadzić do zatrucia organizmu.

Dodatkowo w karmach które nie są karmami bezzbożowymi łatwo dochodzi do rozwoju toksycznych mykotoksyn.

Rzadko się udzielam na forum, niestety sprawy powyżej opisane przyczyniły się do zredukowania mojego stada o połowę a osobniki które przeżyły do końca życia będą musiały mieć radykalną dietę która nie będzie obciążała wątroby i nerek.
Piszę bo chciałabym by moja osobista strata była przestrogą dla innych.

Kiedyś kupowałam duże worki VL. oczywiście przechowywałam je w szczelnie zamykanych opakowaniach.
niestety, dwa moje szyle przypłaciły to życiem, objawy typowego zatrucia, morfologia wskazywała na ostrą niewydolność nerek, usg pokazywało w obrębie wątroby... sekcyjnie wyszło: niewydolność nerek i stłuszczenie wątroby - mimo, że moje zwierzęta NIGDY nie jadły ani kolb, ani dropsów, ani nawet suszonych owoców (to szynszyle) - tylko zioła i bezzbożowy granulat.

Dziś już trochę późno więc jeśli coś w poniedziałek mogę podesłać bardziej fachową literaturę na ten temat.

no i wiadomo, u świnstw dochodzi jeszcze kwestia wit C. która jest bardzo niestabilna i podatna na utlenianie...
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy? I o kupowaniu dużych worków kar

Post autor: Jack Daniel's »

No wreszcie porządne wyjaśnienie, dlaczego nie należy karm na wagę kupować. Czy ja mogę to dzieciom cytować na facebooku? Bo tam często dzieci się dochodzą "że skoro sprzedają, to wolno"...
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13498
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy? I o kupowaniu dużych worków kar

Post autor: pucka69 »

No bo wolno. W sensie - nie jest to zabronione, ale czy mądre? Wolno tez żywić się wyłącznie w McDonaldzie
Obrazek
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy? I o kupowaniu dużych worków kar

Post autor: Jack Daniel's »

Właśnie nie do końca wolno ;) Ale nikt tego nie sprawdza. Tak mi przynajmniej tłumaczył Piotrek Opioła ze sklepu Hipcio.
Awatar użytkownika
dream*
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2013, 13:02
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy? I o kupowaniu dużych worków kar

Post autor: dream* »

JD, jak najbardziej! :)

a rozwijając swoją myśl:
http://www.angory.fora.pl/choroby,6/ple ... i,156.html

użyte jest tu słowo "pleśń" i wszyscy mają przed oczami puchatego bądź zielonego grzyba, niestety, większość grzybów rozwijających się na karmie nie jest widocznych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%82czenie

co do karm na wagę należy sobie uświadomić, że BARDZO często są to karmy które są sprzedawane przez hurtownie/dystrybutorów w bardzo okazyjnych cenach ze względu na któtką datę ważności - później są one otwierane i albo stoją w worach albo są przesypywane do pojemników, ale nikt już najczęściej nie kontroluje czy ich termin nie upłynął, są też narażone na ciągłe utlenianie... no i precedens ten zwykle ma miejsce w małych sklepikach, często takich w których jest także akwarystyka i panuje specyficzny mikroklimat... (podwyższona wilgotność powietrza...)

czy muszę dalej mówić? :P
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto mieszać karmy? I o kupowaniu dużych worków kar

Post autor: Jack Daniel's »

Mnie nie, ja biotechnolog.
A co do wspomnianej literatury z wcześniejszego postu, to poproszę. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”