ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Jeśli chciałbyś adoptować świnkę, ale nie wiesz jak to zrobić lub masz jakieś wątpliwości - napisz tutaj.

Moderator: pastuszek

Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: Panna Fiu Fiu »

JAK SIĘ OPIEKOWAĆ ŚWINKĄ MORSKĄ

Świnki morskie potrafią być przeuroczymi i cudownymi zwierzątkami dla całej rodziny. Mogą żyć 5 do 7 lat lub dłużej, więc decyzję o przyniesieniu świnki do domu trzeba dobrze przemyśleć. Od ciebie będzie zależało zapewnienie twojemu zwierzątku pokarmu, wody, opieki medycznej i towarzystwa.
Ten krótki poradnik dbania o świnkę morską pomoże twojemu pupilowi żyć długo i zdrowo.

OSWAJANIE NOWEGO PUPILA

Twoje zwierzątko będzie ci wdzięczne, jeśli po przyniesieniu do domu zostawisz je w spokoju na dzień, aby mogło się przyzwyczaić do nowego otoczenia. Nowe świnki morskie mogą nie lubić chwytania i będą biegać po klatce, aby tego uniknąć, jednak przekupienie smakowitymi warzywami pomoże zdobyć ich sympatię. Okażmy cierpliwość, a większość świnek morskich zmieni się w kochające zwierzątka domowe, które uwielbiają być przytulane. Świnki łatwo się płoszą, mów więc cicho i wykonuj powolne ruchy, aby je uspokoić. Kiedy trzymasz świnkę morską na kolanach, podłóż sobie ręcznik, żeby zbierać odchody. Podczas podnoszenia i noszenia na rękach, podtrzymuj całe ciało świnki obiema rękami.
Świnki morskie są podatne na zranienia, kiedy je się upuści, i mogą uszczypnąć lub ugryźć, jeśli są trzymane niewłaściwie. Dzieci powyżej sześciu lat mogą pomagać przy pielęgnacji i karmieniu tych cudownych rodzinnych zwierzątek.
*Małe dzieci muszą być nadzorowane podczas zajmowania się świnką morską. Nie wolno im pozwalać na to, aby same ją wyjmowały z klatki albo nosiły.

PIELĘGNACJA

KĄPIEL: Długowłose świnki morskie mogą potrzebować kąpieli częściej niż świnki gładkowłose. Specjalny szampon dla gryzoni zapobiegnie przesuszaniu ich skóry. Świnki należy kąpać w misce z niewielką ilością wody i dokładnie wysuszyć przed wpuszczeniem z powrotem do klatki.
OBCINANIE PAZURKÓW: Comiesięczne przycinanie pazurków jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wystarczą zwykłe obcążki do paznokci. Należy zachować ostrożność, aby nie przyciąć pazurka "do żywego". Jeśli jest ciemny, podświetlenie go od spodu pomoże dostrzec, gdzie zaczynają się naczynia krwionośne. W razie zbyt mocnego przycięcia krwawienie można zatamować specjalnym sztyftem lub zwykłą mąką ziemniaczaną.
CZESANIE: Metalowy grzebień rozczesze do samego końca większość rodzajów włosa. Codzienne czesanie pomoże usunąć stare włosy i zmniejszy linienie.

JEDNA ŚWINKA CZY DWIE?

Świnki morskie są społecznymi zwierzętami stadnymi, które doskonale się czują dopiero w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku. Para świnek tej samej płci (aby uniknąć ciąży i jej wielu komplikacji) będzie szczęśliwsza niż pojedyncze zwierzątko.
ZGODNOŚĆ: To mit, że dwa samce świnki morskiej będą zawsze ze sobą walczyły. To, jak dobrze świnki ze sobą żyją, zależy od ich charakterów, nie od płci. Zdecydowana większość będzie zachwycona, że ma towarzysza w klatce. Najłatwiej połączyć dwie małe świnki albo dziecko i dorosłego, ale z powodzeniem można łączyć również osobniki dorosłe. Pierwsze spotkanie powinno się odbyć na otwartym, neutralnym terenie. Obserwuj świnki uważnie przez jakąś godzinę. Jeśli się zaakceptowały, możesz je przenieść do świeżo posprzątanej klatki (im większa, tym lepsza, ponieważ duża przestrzeń zwiększa szanse zaprzyjaźnienia.) Miej oko na świnki przez następną godzinę, aby mieć pewność, że nadal zachowują się przyjaźnie. Walczące świnki rozdziel natychmiast, używając ręcznika, żeby uniknąć ugryzienia.
KWARANTANNA: Każdą nową świnkę należy poddać kwarantannie przez 2 lub 3 tygodnie za zamkniętymi drzwiami. Przybyszem zajmuj się na końcu, już po zajęciu się innymi świnkami. Pamiętaj, aby myć ręce i zmieniać ubranie (lub nosić fartuch) po każdym dotknięciu nowego zwierzęcia, aby zapobiec przeniesieniu infekcji z jednej świnki morskiej na drugą.

MIESZKANIE
Większe jest lepsze! Duża klatka nie wymaga tak częstego sprzątania i zapewnia dość miejsca na ruch i zabawę. Obszerne zagrody z metalowych kratek z kuwetą z plastiku są lepsze od małych sklepowych klatek z drucianymi półkami i rampami, na których świnki mogą sobie zranić łapki. Zajrzyj na http://www.guineapigcages.com. (strona w języku angielskim) Jeśli nie musisz oddzielać świnek od innych zwierząt w domu, otwarta od góry zagroda umożliwi ci lepszy kontakt i zabawę z twoją świnką morską.

UWAGA:Nigdy nie zostawiaj świnki morskiej samej w obecności psa, kota, fretki, czy innego drapieżnika

ROZMIAR: Minimum 0,7 m kwadratowego na jedną świnkę. Na każdą następną świnkę dodaj przynajmniej 0,1 m kwadratowego (lepiej 0,2 m kwadratowego). Oznacza to, że dopiero klatka o rozmiarach 120 cm na 60 cm ledwo spełnia takie wymagania.
NIE POLECANE: Akwaria i plastikowe wanienki mają słabą wentylację i izolują twoje zwierzątko od otoczenia, ograniczając mu widoczność, dźwięki i zapachy.
ŚCIÓŁKA: Dno klatki wysyp mniej więcej trzycentymetrową warstwą wiórków, tzw. ściółką ekologiczną dla gryzoni. Częste jej zmienianie (przynajmniej co 3 lub 4 dni) zapobiegnie przykremu zapachowi i wpłynie korzystnie na zdrowie twojej świnki. Innym wyjściem jest wyścielenie klatki kocykiem polarowym lub podkładem Drybed, pod spód którego wkłada się warstwę chłonną - stare ręczniki, podkłady Seni lub żwirek drewniany.
NIE POLECANE: Wiórki z drzew iglastych, szczególnie cedrowe, ponieważ zawierają olejki aromatyczne (fenole), które mogą się przyczynić do chorób układu oddechowego. Trociny (zbyt pylące), ściółka z kaczanów kukurydzy, np. Chipsi Mais (często pleśnieje) i mineralny żwirek dla kotów również nie nadają się na ściółkę.
POŁOŻENIE: Wybierz jasne, pozbawione przeciągów pomieszczenie o stałej temperaturze między 18 a 24 °C, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia, w pobliżu miejsca naszej codziennej aktywności.
AKCESORIA: Poidełko, ciężka, niewywrotna miseczka na pokarm, małe pudełko służące za domek do spania oraz transporter na czas podróży i wizyt u weterynarza.

ŻYWIENIE: Czego świnki morskie codziennie potrzebują:

WITAMINA C: Świnki morskie nie potrafią wytwarzać witaminy C i potrzebują dziennie 10 do 30 mg tej witaminy, aby nie dostać szkorbutu. W razie potrzeby można świnkom podawać witaminę C w tabletkach lub kropelkach.
ŚWIEŻA CHŁODNA WODA w automatycznym poidełku, zmieniana codziennie. Nie dodawaj witamin ani leków do wody do picia.
WYSOKIEJ JAKOŚCI GRANULAT DLA ŚWINEK MORSKICH z zawartością witaminy C (około 20 gramów dziennie na kg wagi świnki). Kupuj małe ilości granulowanej karmy i przechowuj ją w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, aby zachować trwałość witaminy C (sprawdź datę ważności, aby upewnić się, czy jest świeża).
NIEOGRANICZONY DOSTĘP DO DOBREGO SIANA, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i umożliwić prawidłowe ścieranie zębów. Siano z lucerny jest dobre dla świnek ciężarnych, karmiących i młodych, a także niedożywionych osobników dorosłych, ale z powodu dużej zawartości wapnia powinno zostać tylko przysmakiem dla przeciętnej dorosłej świnki. Nadmiar wapnia może się przyczynić do powstawania kamieni w pęcherzu.
WARZYWA: Podawaj niewielkie ilości świeżych warzyw (mniej więcej kubeczek dziennie) jako dodatkowe źródło witaminy C i innych składników pokarmowych. Dobry wybór to natka pietruszki, sałata rzymska i liściasta (masłowa), małe kawałki marchewki, pomidor, czerwona i zielona słodka papryka oraz szpinak. Twoja świnka ucieszy się także z czystej, nie skażonej pestycydami trawy, liści mniszka (mlecza), łusek z kolb kukurydzy i znamion kukurydzy, tzw. włosów. Nowe warzywa wprowadzaj do diety stopniowo. Po ich wprowadzeniu urozmaicaj codzienne posiłki dla utrzymania dobrego stanu zdrowia świnek.
OPCJONALNIE: Niesłodzony, czysty sok z żurawin jest doskonałym źródłem witaminy C i może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych. Rozcieńcz sok wodą i zmieniaj raz lub dwa razy dziennie, aby nie skwaśniał.
NIE POLECANE: Wszelkie mieszanki i przysmaki zawierające orzechy, suszone owoce, cukier, syrop ziemniaczany i barwione produkty piekarnicze. Wszelkie produkty mleczne i mięso (świnki morskie są roślinożercami). Wszelkie karmy dla królików (nie mają witaminy C i mogą zawierać antybiotyki szkodliwe dla świnek morskich). Wszelkie niełuskane nasiona (świnki mogą się zadławić). Wszelkie multiwitaminy (ich podawanie może doprowadzić do toksycznego przedawkowania witamin innych niż witamina C). Unikaj roślin z rodziny krzyżowych, takich jak kapusta lub brokuły (mogą powodować wzdęcia , dlatego najlepiej podawać je w ilościach niewielkich lub wcale). Unikaj sałaty lodowej (zbyt wiele może spowodować luźne stolce).

WYBIEG:

Świnki codziennie potrzebują ruchu. Na wybieg wybierz zamkniętą przestrzeń z podłogą, którą łatwo wyczyścić, na przykład łazienkę lub kuchnię (uważaj na kable elektryczne i inne zagrożenia). Papierowe torebki z krawędzią zawiniętą dla stabilności i małe pudełka z otworami wyciętymi z boków świetnie pełnią rolę kryjówek. Młode świnki uwielbiają biegać po torze przeszkód z rur z PCV, tuneli dla fretek, cegieł, itp. Większość świnek morskich lubi gryźć tekturowe rolki po papierze toaletowym albo ręcznikach papierowych (rozciętych wzdłuż dla bezpieczeństwa). Rolki od papieru toaletowego napełnione sianem to świetne zabawki do klatki lub na wybieg. Niektóre świnki lubią podrzucać i toczyć kocie zabawki z dzwoneczkami.
NIE POLECANE: Kołowrotki i kule spacerowe mogą spowodować uszkodzenia kręgosłupa i łapek świnek morskich.

HODOWANIE ZDROWEJ ŚWINKI

Aby twoja świnka żyła długo i zdrowo, znajdź weterynarza znającego się na świnkach morskich (weterynarza od egzotów), który zapewni jej opiekę weterynaryjną. Kontrola stanu zdrowia zaznajomi lekarza z twoim pupilem, a tobie da okazję zadania mu pytań. Weterynarz sprawdzi, czy zwierzątko nie ma pasożytów, pokaże ci, jak przycinać pazurki, upewni się, że zęby są w dobrym stanie, i czy świnka jest zdrowa i zadbana. Najlepszym sposobem monitorowania stanu zdrowia świnki morskiej jest ważenie jej co tydzień na wadze kuchennej. Rób wykres! Często pierwszym objawem choroby jest utrata wagi. W przypadku stopniowego chudnięcia wykres cię ostrzeże i umożliwi wczesne poszukanie pomocy medycznej, kiedy większość chorób można skutecznie wyleczyć.
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ: Jeśli twoja świnka ma którykolwiek z poniższych objawów, natychmiast idź do weterynarza: świnka nie chce jeść lub pić; jest ospała; ma trudności z oddychaniem; ma rzężący oddech; kicha; ma zaropiałe oczy; ma mętne i/lub zapadnięte oczy; ma zmierzwione lub nastroszone futro; jest zgarbiona; ma biegunkę; ma krew w moczu; kuleje; ma problemy z utrzymaniem równowagi; ma przekrzywioną głowę; nadmiernie się drapie; gubi sierść. Bądź spostrzegawczy.
Nietypowe zachowanie (jak siedzenie z głową w kącie i powolna reakcja na twoją obecność) również mogą być powodem do niepokoju. Kiedy świnka morska choruje, jej stan może się błyskawicznie pogorszyć. Szybka, kompetentna pomoc weterynaryjna bywa najistotniejszą sprawą w ratowaniu życia chorej śwince.
Zanim świnka morska pokaże objawy choroby, często jest już poważnie chora. Dlatego w codziennej opiece nad każdą świnką musi brać udział osoba dorosła. Większość zakażeń bakteryjnych można na wczesnym etapie wyleczyć antybiotykami bezpiecznymi dla świnek morskich. Nie obawiaj się dzwonić do swojego weterynarza, jeśli tylko coś cię niepokoi.
UWAGA: Leki na bazie penicyliny (na przykład amoksycylina) są śmiertelnie groźne dla świnek morskich. Upewnij się, że twój weterynarz ich nie przepisze. Jeśli nie jesteś pewien, czy przepisane leki są bezpieczne, pytaj. Baytril (doskonały antybiotyk o szerokim spektrum działania) może zaburzać wzrost, dlatego należy go podawać małym świnkom tylko w ostateczności.

POLECANE LEKTURY: Dobra książka o pielęgnacji świnek morskich pomoże ci znaleźć odpowiedzi na temat twojego pupila. Odwiedź swoją bibliotekę i zobacz, co mają do zaoferowania, ale pamiętaj, że nawet w nowych książkach mogą się znaleźć nieaktualne lub niewłaściwe porady. Jeśli szukasz sugestii na temat książek, zajrzyj do działu "Recenzje" na naszym forum.

Ilustrowaną wersję w postaci ulotki do druku można pobrać stąd: http://www.guinealynx.info/pdf/Ulotka.pdf
Druga ulotka o pielęgnacji świnek: http://www.guinealynx.info/pdf/swinki_m ... aniale.pdf
Obrazek
Carotinka

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: Carotinka »

Wydaję mi się że te rzeczy powinien wiedzieć każdy, jeszcze przed zakupem prosiątka. :102:
suzi suzi

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: suzi suzi »

Czy Jeśli adoptuję świnkę stąd to też musi mieć kwarantanne?
Martula

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: Martula »

Też właśnie mnie to zaciekawiło.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: kimera »

Nie, świnki adoptowane z pewnego źródła nie muszą być poddawane pełnej kwarantannie. Należy jednak pamiętać, że po przyjeździe do nowego domu świnka powinna odpocząć i oswoić się z nowym otoczeniem. Idealnie byłoby, gdyby mogła się zaznajomić z nowymi dźwiękami i zapachami w swoim osobnym kącie. Stres może wywołać u świnki osłabienie odporności, czyli np podatność na grzybicę. Moim zdaniem na drugi dzień można już spokojnie przystąpić do łączenia.
Nigdy nie wkładamy nowej świnki do klatki starej bez odpowiedniego przedstawienia ich sobie. Klatka musi być wyczyszczona i umeblowana na nowo.
Martula

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: Martula »

To widzę że do nowej klatki wejdzie najpierw nowa świnka ^^
twojawiernafanka

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: twojawiernafanka »

A nie lepiej najpierw połączyć, a do nowej klatki dopiero jak się już dogadają?
Martula

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: Martula »

Wiesz, ja mam klatkę 60 cm, nowa będzie miała 120 cm, nie wyobrażam sobie aby obie były w 60 cm.
twojawiernafanka

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: twojawiernafanka »

Chodzi mi o to, żeby świnki po połączeniu od razu wrzucić do 120. Skąd pomysł, że miałyby siedzieć w 60? ;)
Martula

Re: ABC opieki nad świnką morską - ulotki z GuineaLynx

Post autor: Martula »

Nie wiem, tak jakoś. Zobaczymy jak będą się tolerować. Mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze, bo jakbym miała oddać z powrotem świnkę która miałaby u mnie zamieszkać to pękłoby mi chyba serce. Nie umiem oddawać zwierząt które biorę pod swoją opiekę. Jak dobrze pójdzie w poniedziałek/wtorek będę miała już klatkę i zostanie tylko wybrać prosiaczka któremu będę mogła dać domek, czas, oraz bardzo dużo miłości ^^
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę adoptować świnkę!”