Wszystko o klatkach

Czyli jak powinna mieszkać świnka

Moderator: Pulpecja

ODPOWIEDZ
tu&ja

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: tu&ja »

Serdeczne dzięki za taki wyczerpujący odzew :-)
Farizah

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: Farizah »

a ja mam pytanie. Kuwetka moich świnek ma 15 cm wysokości. Czy świnki mogą normalnie bez problemów skakać przez taką przeszkodę? Dla wygody w środku mają legowisko - kocyk który zmniejsza tę wysokość a po drugiej stronie klatki ręcznik żeby też wysokość zmniejszyć. Pytam bo znalazłam fajną klatkę 120 cm tyle że jej kuwetka ma wysokość 17 cm i nie wiem czy są z niższą kuwetką czy nie:(
Awatar użytkownika
silje
Moderator globalny
Posty: 7947
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:24
Miejscowość: Sztum/Czernin
Lokalizacja: woj. pomorskie
Kontakt:

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: silje »

Im większa klatka, tym kuweta wyższa.
Z klatki 120ki świnka sama raczej nie wyjdzie, bo drzwiczki są dość wysoko. Chyba, że np. otwierasz cały bok klatki i świnki przeskakują przez samą kuwetę, a nie przez drzwiczki. Wtedy nie powinny mieć problemu.
Najbezpieczniej zrobić trap, czyli np dwie panele połączone zawiasem, lub choćby taśmą tekstylną (taką http://rf.net.pl/prods/tasma_duct.png). Aby świnka się nie ślizgała- można przymocować zszywaczem pasek maty łazienkowej lub wykładziny.
Można też wyciąć otwór w kuwecie, ale tu potrzeba wprawnej ręki, aby kuweta nie pękła.
Moje kochane świnki (po)morskie: Bronek, Finka, Dorjan i Sajka + 10 w DT
Farizah

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: Farizah »

O dziękuję. U mnie w sumie jest sama kuweta- klatki od góry w domu na dzień nie mają bo latają po całym pokoju:) ale się właśnie zastanawiałam czy jak kupię nową klatkę 120 to w kuwecie nie zrobić drzwiczek- tzn wyciąć kawałek kuwety, wstawić zawias i ten wycięty plastik zrobić jako drzwiczki... tylko ja łamaga jestem:(
Majka745

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: Majka745 »

Farizah, czyli ty góry klatki im nie zakładasz, tak? A czy przy nowej też nie będziesz zakładać? Bo tu piszesz, że chcesz kupić klatkę, a może lepiej kupić samą kuwetę (oczywiście, jeżeli góry klatki nie używasz), widziałam na ceneo; same kuwety lub same góry klatki, albo kuweta z polipropylenu kanalikowego (zrobisz tak wysoką jak będziesz chciała i jakby co otwór też możesz zrobić i na pewno będzie łatwiej). ;)
Farizah

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: Farizah »

nie zakładam na dzień- na noc już tak albo jak jestem w pracy. Zastanawiałam się jeszcze nad kratkami c&c ale nie mam miejsca za bardzo:(
Majka745

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: Majka745 »

A może płotki ogrodowe? Użytkowniczka ŚwinkaMorska ma tak powiększone mieszkanko swoich świnek; tu masz link: http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... &start=150
Powiększysz w ten sposób klatkę swoich świnek, bez wydawania tylu pieniędzy. I sprawdzałam koszt tych płotków, to ok. 24zł za 10szt. (1 płotek ma ok 30 cm dł., ale to zależy jakie wybierzesz). Takie płotki znajdziesz na Allegro lub w markietach budowlanych. Na dzień usuwałabyś 1 płotek, a na noc dokładała. Osobiście ten pomysł bardzo mi się podoba, ale wątek znalazłam za późno, bo zamówiona klatka była już u mnie. ;)
Kija80

półka w casicie

Post autor: Kija80 »

Pytanko mam - właśnie po długich bojach zmontowałam świeżo otrzymaną casitę 100 cm. I nie wiem czy dobrze założyłam półkę. Nie mam jak wstawić zdjęcia ale postaram się opisać. Po prawej stronie czyli tam gdzie miska na całej prawie długości półki jest taki wystający element który się wspiera na kuwecie i jest przyciśnięty prętami. Z lewej strony od schodków takiego przedłużenia nie ma, tzn. jest tylko w jednym miejscu przedłużenie ale malutkie z taką podłużną dziurą. Wygląda to tak jakby w tę dziurę coś miało wejść ale nic mi tam nie pasuje, taka sama dziura jest na tym przeciwnym boku, a na całej długości są trzy i z tych trzech tylko w jedną największą na środku wchodzi część od kuwety. O ile prawy bok fajnie się wspiera na kuwecie, o tyle lewy tak naprawdę wisi w powietrzu i wspiera się tylko na podeście, wydaje mi się to mało stabilne. Jakbym zdemontowała schodki to półka będzie się po lewej wspierać tylko na tym króciutkim elemencie, nie załamie się to jak świnki będą cięższe? I teraz nie wiem czy tak ma być, czy coś źle złożyłam, czy mam felerną półkę? A na kuwecie tam gdzie zamontowałam paśnik są dwie wystające malutkie "wypustki", trzecia jest na boku gdzie mam poidło, nigdzie indziej takich nie ma. Zakładam że to ma dodatkowi trzymać pręty, bo półka po tej stronie mi nijak nie pasowała. Boję się że przez mój nieudolny montaż coś się zwali świniakom na głowy albo półka im spadnie. Tak to powinno wyglądać??
nana81

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: nana81 »

Jestem na etapie wybierania klatki dla prosiaczka. Nie stać mnie niestety na zakup drogiej klatki. Z drugiej obawiam się kupna totalnego szajsu. Do dziś byłam przekonana do 80 ale zauważyłam, że można kupić 100 w podobnej cenie. Czy myślicie, że coś takiego będzie się nadawać: http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=4521677402 ewentualnie http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=4545003850
Będę wdzięczna za pomoc bo zaczynam głupieć :?
bea99

Re: Wszystko o klatkach

Post autor: bea99 »

Ponieważ moje prosiaki są w stanie wojny i byłam zmuszona je rozdzielić poszukuję inspiracji jak rozwiązać tą sytuację( z myślą, że w końcu z czasem się pogodzą). Chciałam się poradzić się czy klatka o wymiarach ok. 140x69x49 podzielona na połowę + codzienne wybiegi każda po ok. 2h byłaby dobrym rozwiązaniem? Niby zalecanie minimum to 80 cm, ale tutaj miałyby mniej więcej 70x70 cm każda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świnkowe mieszkanie”