SPŚM

29 września, 2023

Pielęgnacja

Pielęgnacja świnek morskich nie jest bardzo skomplikowanym zagadnieniem. Ze świnką powinna bez trudu poradzić sobie nawet osoba, która nie miała wcześniej doświadczenia w opiece nad zwierzętami domowymi. Żeby nasza świnka była zdrowa i szczęśliwa należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Zapraszamy do lektury :)

Świnki krótkowłose są łatwiejsze w pielęgnacji niż długowłose. Biorąc świnkę z długą sierścią musimy być przygotowani na większy czas spędzony przy czynnościach pielęgnacyjnych.

Więcej…

Zaskakującym jest, że w literaturze w języku polskim prawie wcale nie wspomina się o gruczołach tłuszczowych (angielskie "grease gland") u świnek morskich. Znajdują się one u podstawy kręgosłupa świnki, tam gdzie zaczynałby się jej ogon, gdyby go miała. Szczególnie jest on widoczny u samców i głównie one mają z nim problemy.

Więcej…

Sklepy zoologiczne proponują cały szereg akcesoriów dla świnek morskich, jednak nie wszystkie są dla świnek odpowiednie. Okazuje się, że najczęściej z tymi przedmiotami jest tak, jak z karmą lub przysmakami. Fakt, że na opakowaniu jest napisane „produkt dla świnki morskiej” nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości.

Więcej…

Opiekunowie świnek gładkowłosych, nie powinni mieć problemów z utrzymaniem czystości sierści świnek. Ot,czasem trzeba wyczesać futerko z sianka i po sprawie.

Inaczej gdy postanowiliśmy zaopiekować się świnką długowłosą, której futro non stop rośnie. Najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest strzyżenie świnki.

Więcej…

Świnkom morskim tak jak i ludziom rosną pazurki. Niektórzy starają się je ścierać w naturalny sposób - np. na wybiegu czy w klatce umieszczają cegłę, dzięki której przy wdrapywaniu się na górę albo do miseczki z jedzeniem świnka naturalnie będzie sobie ścierać pazurki. Jednak w większości przypadków co jakiś czas trzeba będzie je obciąć. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieobcinane mogą się zacząć wywijać i utrudniać chodzenie śwince.

Więcej…