Świnka nie chce jeść z paśnika

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
directe

Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: directe »

Mój świnek ma 6-7 tygodni i jest ze mną piąty dzień. Generalnie z jedzeniem i oswajaniem nie ma problemów, pierwszego dnia jak go przyniosłam, siedział w domku, ale następnego zaczął wychodzić, mniej się boi, uwielbia głaskanie i zaczyna szaleć :)

Wiem, że podstawą diety jest m. in. sianko, ale Leon nie chce jeść z paśnika. Bez problemu do niego sięga (poidełko ma na podobnej wysokości i pija wodę chętnie), ale nie jest zainteresowany zawartością. Początkowo myślałam, że sianko, które kupiłam mu nie smakuje, ale gdy położyłam trochę na ściółce to skubał. Czy brak zainteresowania siankiem w paśniku może być spowodowane tym, że jest jeszcze młodziutki?
Awatar użytkownika
Anula
Posty: 2801
Rejestracja: 13 lip 2015, 8:41
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: Anula »

Nie, nie ma to nic wspólnego. Z tego co wiem to nawet jednodniowe świnki zaczynają już skubać sianko. Może on po prostu nie łapie jak te sianko stamtąd wyjąć. Może też być tak, że faktycznie nie jest sianko jakieś ekstra skoro coś tam skubnie tylko. A jak z jedzeniem warzyw i karmy? Może ma problemy z ząbkami i stąd niechęć do jedzenia.
directe

Re: Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: directe »

Z jedzeniem nie ma większego problemu, je karmę kilka razy dziennie, do tej pory posmakowała mu marchewka, jabłuszko, ale nie ruszył papryki i rzodkiewki. Kupiłam mu też kolbę z suszonych warzyw (suszoną, nie sklejoną miodem) i też nie ruszył. Patyków-gryzaków też nie. Może kwestia przyzwyczajenia?

Sianko je wtedy, gdy mu położe na ściółce, więc mu smakuje (kupiłam sianko z dodatkiem ziół).
Awatar użytkownika
Marikaaa
Posty: 424
Rejestracja: 14 lut 2015, 19:04
Miejscowość: Piaseczno/W-wa
Kontakt:

Re: Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: Marikaaa »

Hm, mój świniak robi podobnie tzn. najchętniej wyjada to co wypadło z paśnika na ziemię. A jak na wybiegu lubi się położyć na stercie siana, czysta rozkosz. :lol: Z tymże on ma 6-7 lat, a nie tygodni. ;) Jego lenistwo można tłumaczyć starością lub wygodnictwem, bo w klatce może też by sobie życzył koszyk z siankiem zamiast paśnika? Z ręki też bierze sianko chętnie, ale teraz na szczęście sezon na świeżą trawkę, którą wciąga chętnie więc włókna w diecie nie zabraknie. :) Aha, moje świniaki tygodniami patrzyły jak starszy je takie dziwne czerwone rzeczy jak pomidor, papryka, rzodkiewka, truskawka i dopiero z czasem zaskoczyły, że to też można skonsumować. :szczerbaty:
Teraz: Florek od 22.07.2015 + Zdzisio od 22.10.2018
Nasz wątek: http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=5805 :)
Dawniej: Czarnulka, Mała, Naleśnik, Nicek, Orzeszek, Wicherek
Femcia

Re: Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: Femcia »

Wyskub sianko z paśnika.., natapiruj tak dość bardzo;) powinno pomóc;)
directe

Re: Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: directe »

temat się rozwiązał sam...
świnka chce jeść z wiórek tam, gdzie jemu kładę.
Nie będę go zmuszała do jedzenia z paśnika skoro nie ma na to ochoty...
Sianko kupuje dobrej jakości
Beza

Re: Świnka nie chce jeść z paśnika

Post autor: Beza »

Miałam dokładnie to samo z moją Bezą! Dodatkowo strącała paśnik, gdy tylko podrosła. Postanowiłam, że go zdejme. Zrobiłam to, a sianko włożyłam do domku prosiaczka. Teraz chętnie je sianko, nie ma problemów. Ty też możesz włożyć je do domku (polecam, nie tylko świnka je to sianko, ale też ma tam mięciutko i ciepło) lub wybierz jakieś miejsce w klatce. To powinno pomóc!
Powodzenia! :świnka1: :świnka2: :spsm:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”