Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

anula19871

Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: anula19871 »

Witam. Dziś kupiłam świnkę, ma 10 tygodni. Moje pytanie brzmi: czy mogę jej już podać ogórek, jabłuszko i inne świnkowe jedzonka? (prócz karmy)?
Raftylka

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: Raftylka »

Oczywiście ! Ona juz dawno je takie rzeczy...
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13493
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: pucka69 »

No nie wiadomo czy je. Mogłaby jeść - gdyby jej podawano. Ale czy podawano tego nie wiemy. Na razie wprowadź dobrą karmę i siano. I różne zioła. A co do świeżych rzeczy to zacznij od małych kawałków warzyw/owoców i nie wszystkie na raz.
Obrazek
anula19871

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: anula19871 »

Pani w sklepie mówiła ze coś tam jej podawała ale w malusieńkich ilościach. Ale tyle rzeczy miałam do dopytania że o to zapomniałam dopytać.
A powiedzcie mi jak ujarzmić małą świnkę? Podchodzimy do niej (w sumie do niego bo to samiec) bardzo pomalutku, mówimy do niego. A on strasznie ucieka w klatce (na siłę go nie wyciągam). A jak da się wyciągnąć to na rękach przeważnie ucieka.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13493
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: pucka69 »

Ujarzmić? :lol:
Dać jej spokój na kilka dni, dostarczać tylko jedzenie,wodę, na połowie klatki położyć ręcznik lub koc, dać dużo siana żeby mogła się w nim zagrzebać, dać półkę/norkę/hamak/ domek żeby mogła się w/pod nim schować. No i przydałaby się koleżanka/kolega bo świnki to zwierzęta stadne i "w kupie" im raźniej.
Obrazek
anula19871

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: anula19871 »

Ujarzmić w sensie żeby tak nie latała jak trzymam ją na rękach;)
Ok, dam jej więcej spokoju...
Dzięki:)
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: joanna ch »

chyba uwaga o stadności świnek nie dotarła...
lubię

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: lubię »

Świnek się nie ujarzmia, tylko oswaja. Chyba, że chcesz, żeby siedziała spokojnie ze strachu. Jak lata, to znaczy, że się boi, panicznie. Czyli jak wyżej: dać jej spokój, zapewnić maksymalny komfort i być cierpliwym. I szybko pomyśleć o koledze, bo: 1. będzie im raźniej, 2. teraz, jako rozbrykane dzieciaki, mają szansę się szybciej dogadać, 3. za jednym zamachem załatwiasz oswajanie obu, a nie na raty, często z czasowym zdziczeniem pierwszego.
Dżunia

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: Dżunia »

Witam,
Podnoszę temat i mam pytanie.
Mam w domu 6 tyg świnkę. Jest z nami od 3 tyg. Pani w sklepie powiedziała mi, że warzywa i owoce można podać jej dopiero za 3 mies wcześniej maluchy nie mogą jeść surowizny. Przeszukalam internet, i min stąd dowiedziałam się, że już maluszki jedzą pokarm od matki min warzywa. Podałam swince plaster ogórka i powoli wprowadziłam go do jej diety, a ta zwariowala na jego punkcie!!!
Dziś w tym samym sklepie Pani nagadala mężowi, że kategorycznie musimy zaprzestać dawać małej ogórka bo zachoruje na paraliż!!

Powiedzcie proszę: mogę dawać jej tego ogórka czy NiE???
Moreni

Re: Czy 2.5 mies. świnka może już jeść warzywa i owoc

Post autor: Moreni »

Oczywiście, że możesz. Świnki już w wieku 3-4 tygodni są samodzielne i jedzą wszystkie stałe pokarmy, w tym trawę, owoce (choć z umiarem) i warzywa, tak więc nie ma co słuchać sprzedawczyni (najwyraźniej nie bardzo wie, o czy mówi). Ale skoro świnka nie dostawała wcześniej nic poza ogórkiem, nowe smaki lepiej wprowadzać powoli. Każda drastyczna zmiana diety może się skończyć sensacjami ze strony układu pokarmowego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”