Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
ODPOWIEDZ
evyn_life

Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Post autor: evyn_life »

Mam takie pytanie czy świnka wraz z gubieniem sierści na wiosnę robi się jaśniejsza ? Mam takie wrażenie, że tyłeczek mojej dzikuski z kawy z mlekiem staje się ecru ?
Czy to możliwe ?
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Post autor: Jack Daniel's »

Z porami roku - nie. Z wiekiem - tak. Milord tak miał. W sumie moja CHantico ma tak samo. Im starsza, tym mniej lilaka, a więcej szarości.
evyn_life

Re: Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Post autor: evyn_life »

Dziwne.... :think: Moja D`esert ma dopiero 2 lata
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Post autor: Lilith88 »

To jest spowodowane tym, że włos świnki nie ma równego koloru na całej długości i nie przybywa go z wiekiem a świnka robi się coraz większa tak więc włoski się rozchodzą i pokazują kolor spod spodu. Ten włos przy skórze może być jaśniejszy lub ciemniejszy (na ogół jest jaśniejszy). Czasem przez to robią się nawet drobne plamki, mój Tasman był bardzo ciemną czekoladą w teraz ma trochę ponad rok i jest jasną czekoladą i w dodatku wychodzą mu mini rude łatki.

Np. świnki ze znaczeniami typu fox, lux, tan według wzorca powinny mieć znaczenie dokoła oczu i na nosie ale znaczenia nie mogą się stykać pomiędzy musi być tylko i wyłącznie kolor podstawowy czyli black tan czarna świnka z czerwonym znaczeniem ale ta świnka jak się rodzi ma praktycznie rudą maskę a z wzrostem masy zostają obwódki wkoło oczu i nosa. Inny może lepszy przykład to umaszczenie solid agouti są to świnki u których jak u zwykłych agutów włos dzieli się na 3 części pod względem koloru, czyli podstawa i czubek np. czarna a środek czerwony (złoty agouti) ale jest więcej czarnego i nie mają pasa brzusznego w barwie spodniej (tu czerwony), te świnki rodzą się praktycznie czarne (we wszystkich odmianach kolorystycznych) dopiero z wiekiem, jak rosną widać, że są złote.

Tak wygląda silver agouti
Obrazek

A tak solid silver agouti
Obrazek

Tak wyglądają małe solid golden agouti (zdjęcie świnek z hodowli Cavia Dafi)
Obrazek
prawda, że jakby były zupełnie czarne?

A tu Tora Cavia Dafi, jedna z świnek z zdjęcia wyżej jako dwu miesięczna już panna u której wychodzi złoty połysk.
Obrazek

Świnka może zmienić kolor przez całe swoje życie ale najczęstsze i najbardziej zauważalne jest to w pierwszej fazie wzrostu i później do około 2 roku życia.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Post autor: kimera »

świnki nierasowe, czyli o zwykłych, przypadkowych kolorach, czasami ciemnieją z wiekiem. Kolor w młodości jasnozłoty, płowy, w późniejszych latach staje się ciemnozłoty, nasycony - zauważyłam to u swojego Bobcia. Widziałam też zdjęcia świnek, u których kolor zmienił się bardzo wyraźnie na ciemniejszy brąz, a znaczenia się pogłębiły.
Poza tym, występuje też zmiana koloru u świnek himalajskich - w niskich temperaturach ciemne ubarwienie łapek i pyszczka się pogłębia, latem blednie.
evyn_life

Re: Umaszcznie prosiaka a wiosna ;)

Post autor: evyn_life »

Lilith, kimera - dziękuje za dokładne wyjaśnienie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”