Obcinanie pazurków

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
ODPOWIEDZ
ebedebe

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: ebedebe »

nawet jak on nie chce jeszcze sie dawac brac na rece ? to na sile go lapac ?
Catarinha

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Catarinha »

ebedebe pisze:nawet jak on nie chce jeszcze sie dawac brac na rece ? to na sile go lapac ?
Specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że tak. Świnka sama nie przyzwyczai się do brania na ręce, niektóre dorosłe i oswojone mimo wszystko tego nie lubią. Żeby łapanie nie kojarzyło się prosiakowi z "torturami", trzeba co jakiś czas po złapaniu go brać na kolanka, miziać i dawać coś dobrego, wtedy zrozumie, że nie dzieje mu się żadna krzywda.
Samira pisze:Tak męczyć swinkę? chyba można poszukać innych sposobów?
Męczyć? Chyba lepiej, żeby przez 5 minut "pocierpiała", niż żeby powykrzywiały jej się łapki z powodu przerośniętych pazurków? Przy małych dzikusach to jedyny sposób, bo jak świnka będzie się wyrywać, to dopiero może sobie zrobić krzywdę.

Na pierwsze obcinanie najlepiej chyba wybrać się do weterynarza i podpatrzeć, jak on to robi. Ja ostatnio po raz pierwszy obcinałam sama - było ciężko, ale się udało :D
Wera

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Wera »

Ja mam ten problem że moje świnki to aguti(brązowe) pazurki maja całkiem czarne,więc obcinam powieszchownie.
Czegokolwiek do obcinania paznokci u ludzi nie polecam,świnki mają inny kształt paznokcia. ;)
vikulula

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: vikulula »

Jak tak czytam wasze wypowiedzi to mi smutno się robi :( Ale i zabawnie bo u mnie w domu tylko ja i mój brat się ,,nie boimy" Bronka, a ja go tylko biorę na ręce w całym domu. Mama się go boi bo kiedyś miała z siostrą 2 świnki i je zaniedbały i były tak agresywne że nawet troty to musiała ich mama zmieniać :lol: A tata nie przepada za zwierzętami. Tylko z całej rodziny (tej trochę dalszej) to ciocia go weźmie na ręce :D Dlatego ja muszę z nim chodzić do weta na obcinanie. - Ale tragedii nie ma bo tylko 10 zł bierzę za wizytę, obejrzy go i obcina ;)
Ale się rozpisałam.... :szczerbaty:
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Proszę się trzymać tematu - to temat o obcinaniu pazurków a nie agresywnym zachowaniu świnek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Chrumka
Moderator globalny
Posty: 2036
Rejestracja: 10 lip 2013, 7:56
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Praga Południe
Kontakt:

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Chrumka »

Ja też używam nożyczek do pazurków Trixie i jestem bardzo zadowolona :-)
kasia1

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: kasia1 »

A czy ktoś kto zna się na obcinaniu pazurków ( fachowo) mógłby wstawić filmik np na youtube jak obcina się pazurki taki obicnaczkami Trixi o których jest mowa w tym temacie i pokazac je do kamery żebym ja czy inni użytkownicy mogli zobaczyć te obcinaczki dla świnek bo w moim laptopie nie widać obrazka :(
Madzior

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Madzior »

kasia1 pisze:A czy ktoś kto zna się na obcinaniu pazurków ( fachowo) mógłby wstawić filmik np na youtube jak obcina się pazurki taki obicnaczkami Trixi o których jest mowa w tym temacie i pokazac je do kamery żebym ja czy inni użytkownicy mogli zobaczyć te obcinaczki dla świnek bo w moim laptopie nie widać obrazka :(
Chodzi o gilotynkę czy sekatorek?
kasia1

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: kasia1 »

Ten sekatorek z Trixi :)
Madzior

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Madzior »

http://www.youtube.com/watch?v=NhHPiUQfVJE
tu co prawda są nożyczki, ale zasada zawsze ta sama - tniemy pazurki równolegle do podłoża, nie za krótko. Uważamy, żeby ukrwionej tkanki nie zranić, bo będzie się lała krew i będzie dużo kwiku. Tu masz obrazki i instrukcję: http://www.forum.swinkimorskie.eu/obcin ... zurkow.php.

Jeśli boisz się sama wykonywać taki zabieg, to podskocz do weterynarza ze swoim sekatorkiem i poproś go, by Ciebie nauczył poprawnego obcinania pazurków.

Odpowiednio krótkie pazurki są bardzo ważne, bo za długie powodują trwałe zniekształcenia pazurów utrudniające poruszanie się.

Nic mądrzejszego nie jestem w stanie Ci doradzić :)

Pozdrawiam.

Kolejny filmik (dodaję, bo świnia przecudna) :love:
http://www.youtube.com/watch?v=t0Pj35D2qSo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”