Polska przyroda

Dyskusje niekoniecznie o świnkach.

Moderatorzy: Panna Fiu Fiu, Dzima, kakazuma

Regulamin forum
Tematy nie odwiedzane dłużej niż 90 dni będą usuwane.
Dropsio

Re: Polska przyroda

Post autor: Dropsio »

To komaropodobne coś z mojego zdjęcia to chyba ochotka piórkowa - i według zdjęć które znalazłam, to normalnie nie ma tych czerwonych kulek, więc chyba pasożyty :P
A Bujanka to niezłe ziółko jest. :twisted: Pozwolę sobie skopiować fragment stąd https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/ ... y-koliber/
Bujanki zawisają w powietrzu nie tylko po to, by zdobywać pokarm. Samiczki wykorzystują tę umiejętność również do składania jaj. W jaki sposób? W iście bombowym stylu! Najpierw samice wyszukują gniazda zakładane przez pszczolinki. Kiedy im się uda, zawisają tuż nad nimi (a często nad różnymi zagłębieniami, które tylko je przypominają), podginają odwłoki i dosłownie strzelają w nie swymi jajeczkami. Bardzo wieloma zresztą. Jakby tego było mało, dużo wcześniej, samice przysiadają na ziemi i gromadzą ziarenka piasku, w specjalnych komorach, gdzie obtaczają nimi swoje jaja. Dzięki temu, w czasie ich… zrzucania, jaja są cięższe i łatwiejsze do ukrycia. W ten sposób powstają najprawdziwsze bomby… tyle, że biologiczne.
No dobrze, a co się dzieje później? Po jakimś czasie wylęgają się larwy. [...] Larwy muszą szybko przeniknąć do gniazda pszczolinki, zwłaszcza wtedy, gdy „mamusia” spudłowała i trafiła jajem gdzieś obok wejścia. Kiedy już któraś larwa dostanie się do środka, wówczas zabiera się za konsumpcję. Na pierwszy ogień idą zapasy pyłku zgromadzone przez samicę pszczolinki dla swojego potomstwa. Trzeba przyznać, nie śpieszy jej się, gdyż pożarcie go zajmuje jej od 2 do 3 tygodni. Po upływie tego czasu linieje. Wtedy to, larwa zmienia swój wygląd na dużo bardziej… pędrakowaty. Wyrostki na jej ciele zanikają, a zamiast nich pojawiają się silne, ostre żuwaczki. I rozpoczyna się horror. Larwa, napada bowiem na larwy gospodarza i rozpoczyna ich długotrwałe wysysanie, które dużo bardziej przypomina pasożytnictwo, niż drapieżnictwo. Trwa to aż do chwili, gdy z larw pszczolinek nie pozostanie nic, prócz pustych oskórków. Po tym czasie larwa bujanki zmienia się w poczwarkę. Nie byle jaką zresztą, bo jej przód jest uzbrojony (!) w hakowate i kolcowate wyrostki. W tym stadium zimuje, zaś kiedy nadejdzie wiosna, wówczas poczwarka staje się niezwykle ruchliwa. Dzięki wspomnianym wyrostkom, toruje sobie drogę przez glebę, którą jest zasypane gniazdo. Dopiero kiedy znajdzie się na zewnątrz przeobraża się w dorosłego owada. Można więc powiedzieć, że bujanki to swego rodzaju kukułki świata owadów, tyle że dużo bardziej brutalne, zaś w formie larwalnej wręcz koszmarne.
PFF, ładne kwiatki :) Ja nie przepadam za foceniem roślinek, no chyba że znajdziemy coś czego nie znamy i chcemy oznaczyć, coś rzadkiego albo pokrytego rosą :D
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Polska przyroda

Post autor: martuś »

Dropsio pisze:Drawieński PN?
Nie Drawieński tylko Drawski ;) Tutaj można więcej poczytać http://www.zpkwz.pl/parki-krajobrazowe/ ... jobrazowy/. Jak ktoś będzie w okolicy to serdecznie zapraszam bo na prawdę warto :102:

Ja bardzo lubię robić zdjęcia kwiatkom, robaczkom, widokom :love:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Dropsio

Re: Polska przyroda

Post autor: Dropsio »

Tak to jest, jak się o jednym myśli, a o drugim pisze :lol: Ale Drawski PK też fajnie, ogólnie uwielbiam podmokłe tereny :D
Krajobrazy? O jejku, nie lubię jeszcze bardziej :lol: Robię tylko jak jest coś wyjątkowo ładnego, mgła nad wodą, ciekawie ułożone promienie słońca... Nie lubię, bo nie potrafię. Tak samo mam problem z portretami ludzi. Roślinki lubię tylko jak można się pobawić bokehem (czyli głównie godziny poranne lub wieczorne, jak jest ładna rosa albo słońce nisko) albo są ich duże połacie i mam jak pokombinować z ostrością :) Ogólnie preferuję zwierzaki, bo po nich niczego się spodziewać nie można :D
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23064
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Polska przyroda

Post autor: porcella »

Dropsiu, a kliszowe robisz? Krajobrazy szczególnie ładnie wychodzą na czarno-białych kliszach.

To ja dorzucę coś, co mi się dzisiaj - dopóki było slońce - migało przed oczami na działce.
Kowale bezskrzydłe zwane tramwajarzami wyszły na spacer i oddawały się wygrzewnictwu :-)
Obrazek
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Polska przyroda

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Dropsio pisze: PFF, ładne kwiatki :) Ja nie przepadam za foceniem roślinek, no chyba że znajdziemy coś czego nie znamy i chcemy oznaczyć, coś rzadkiego albo pokrytego rosą : D
Dziękuję :) Ja mam za słaby zoom w aparacie, żeby robić fotki dzikim zwierzętom a chciałabym... Zresztą u mnie w okolicy to najwięcej jest dzikich szczurów i nietoperzy. :idontknow: Może kiedyś uda mi się kupić lepszy obiektyw. Póki co muszę zadowolić się kwiatkami i modelami domowymi.
Muszę czekać na lato. U nas w Parku Śląskim są opisane różne strefy bytowania dzikich zwierząt i tam może podpatrzę coś bliżej.
Zazdroszczę Wam takich terenów spacerowych :)

Porcello, zawsze zastanawiałam się jak to zwierzę się nazywa. Teraz już wiem :)
Obrazek
Dropsio

Re: Polska przyroda

Post autor: Dropsio »

Nie, w klisze się jeszcze nie bawiłam... :)
Ja tez sie zastanawialam, jak sie to cos nazywa. U nas zawsze sie na to "tramwaj" mowilo, jak widac blisko :)
PFF, a jakie szklo masz tak z ciekawosci? Jaki korpus?
Brak dluzszej ogniskowej boli, to fakt. Ja jak na razie mecze sie z marna 200, ale za tydzien bede miala w koncu 300, doczekac sie juz nie moge :D
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Polska przyroda

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Nikon d3200 i obiektyw 18-55mm VR Kit. Jestem z niego zadowolona :)
Obrazek
Dropsio

Re: Polska przyroda

Post autor: Dropsio »

Ojej, to z takim obiektywem faktycznie na zwierzaki nie za bardzo :/ Ale może kiedyś... Bo puszka fajna widzę :) Dobrą matrycę ma, ja mam tylko 16.1 Mpix... :)
Dropsio

Re: Polska przyroda

Post autor: Dropsio »

Jak może niektórzy wiedzą lubię makro. Lubię też kiczowaty bokeh. Dzisiaj z nudów spróbowałam połączyć te dwie rzeczy - zgarnęłam z podwórka jakiegoś robala (akurat zaczynało padać, więc wydaje mi się że dobrze na tym wyszedł), ze strychu ściągnęłam światełka choinkowe, z całego domu pozbierałam lampki żeby doświetlić "plan" i... wyszło jak wyszło :lol:
Obrazek

Obrazek

Ogólnie światło i tak marne było, więc jakościowo trochę słabo (długi czas, dość wysokie ISO), ale może kiedyś pokuszę się o coś więcej :)
Dropsio

Re: Polska przyroda

Post autor: Dropsio »

Tak bardziej przyrodniczo - rysie i wilk na jednym filmie, w dodatku nasze polskie Karpaty (Beskid niski zwany Wilczymi Górami) :love: http://www.earthtouchnews.com/natural-w ... wilderness
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze sprawy”