Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

lubię

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: lubię »

Jak chcesz tanią klatkę, to poszukaj na olx albo właśnie tutaj w dziale Sprzedam/Oddam, używanych klatek dobrych firm, np. Ferplast. Bardzo tania nowa klatka to mogą być pieniądze wywalone w błoto - ja się tak nadziałam. Klatka po trzech latach ma poodrywane pręty, pękniętą kuwetę, do użytku nadaje się tylko przy użyciu sznurka i tyrytytek, jest niestabilna i doprowadza mnie do szału przy sprzątaniu :glowawmur: Nigdy więcej! :x
Styczności nie miałam, ale ponoć dość dobre są klatki PPI z Łodzi, tanie, bo od producenta. Jak ktoś ma, to niech się wypowie konstruktywnie.
Dwóch samczyków można mieć, można mieć i stado samców (ale to już większy wyczyn), byle nie było samicy - wtedy faktycznie będzie przeganianie do upadłego (E: mówię rzecz jasna o sterylizowanej samicy - o takową też będą się tłukły, inna nie wchodzi w grę przy niekastrowanych samcach).
Zioła - w sianie to za mało, zresztą też zależy jakie masz, bo bywają baardzo ubogie gatunkowo, chociaż zielone i ładnie pachnące. Poza tym jest cały czas mniej więcej ten sam skład, czyli monotonnie. No i bardzo wielu gatunków ziół nawet w najlepszym sianie nie będzie, bo nie rosną w takim siedlisku. Więc nie, to co jest w sianie stanowczo nie wystarczy.
Suszone warzywa warto uwzględnić jako urozmaicenie diety prosiaka/ekwiwalent części suchej karmy. No i zimą część "świeżych" tylko wygląda jak znane nam warzywo, w rzeczywistości nawet w przybliżeniu go nie przypomina wartością odżywczą (o smaku nie wspomnę): vide pomidor zimą :roll:
Z winogronami jest ten problem, że nawet jeśli kupisz takie supereko, bez żadnych nawozów, środków ochrony roślin i utrwalaczy (konia z rzędem, kto takie w Polsce znajdzie), to nadal będą miały bardzo dużo cukrów. Trzy razy do roku nie powinno wywołać cukrzycy, ale wolę sama zjeść, a świniom wrzucić zieleninę (świeżą bądź suszoną).
tiger

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: tiger »

Bulletproof,
Bardzo dziękuje za twoją odpowiedź, klatka, do której link podałaś, bardzo mi się podoba. Jednak mam na oku trochę większą:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=60 ... ule_id=201
W takiej to mogą mieszkać dwa prosiaki. A czy trzy również? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić ;)
Na pewno wezmę drugą świnkę, być może potem trzecią :D
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: Bulletproof »

tiger pisze:Bulletproof,
Bardzo dziękuje za twoją odpowiedź, klatka, do której link podałaś, bardzo mi się podoba. Jednak mam na oku trochę większą:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=60 ... ule_id=201
W takiej to mogą mieszkać dwa prosiaki. A czy trzy również? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić ;)
Na pewno wezmę drugą świnkę, być może potem trzecią :D

120 to minimalne wymiary na 3 świnki, ale nie zapominaj o wybiegach ;) I nie spiesz się z ilością świnek, daj każdej czas na zaaklimatyzowanie się i sobie na przyzwyczajenie do nadmiaru pracy.

Edit. Ja tam nie wiem co jest zlego z tanich allegrowych klatkach, moja już przetrwała 3 lata i nadal powiedziałabym że jest w stanie idealnym- zero uszkodzeń, ani nic. Tylko co jakiś czas jak nie będzie się dało siuśków z kuwety zmyć to nie trzyj, tylko octem polej ;)
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: kimera »

Tanie klatki mają słabą konstrukcję, co w ogóle nie przeszkadza, jeśli kupuje się na miejscu, albo kurier jest solidny i nie rzuca przesyłką. W domu raczej klatka się już nie popsuje. Ja kupiłam 120 cm firmy Interzoo, wygląda jak Pyko na zdjęciu, ale jestem z niej zadowolona. Po 6 latach prawie nie ma śladu używania.
Poza tym zawsze można zbudować coś z listewek i siatki, jak wiele osób na forum.
Można mieć wielu samców w jednym domu, chociaz rzadko udaje się na stałe połączyć więcej niż trzech w jednej klatce. Ważne jest, żeby mogły wycofać się w razie konfliktu i gdzieś schować, czyli dużo przestrzeni i domki. Bardzo polecam tunele albo domki z dwoma wejściami, albo jednym, ale szerokim. Chodzi o to, żeby świnka uciekająca nie została przyparta do ściany. W klatce świetnie sprawdzają się półki zamiast typowych domków.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: Jack Daniel's »

Pyko są świetne! Mam 140 i świnie sobie chwalą.
cappuccino

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: cappuccino »

Ja mam PPI, stabilna, przewożona już parę razy, nic się z nią nie dzieje. Polecam :)
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: Lilith88 »

A fuu.. Pyko.. :sadness: Tu się z JD nigdy nie zgodzę :P Za to nie znam osoby nie zadowolonej z PPI, grube, solidne pręty, wszystko ładnie wykończone i wygładzone, polecam z ręką na sercu :)
Rukola

Re: Czy odpowiednio dbam o moją świnkę?

Post autor: Rukola »

ja też mam PPI, jestem bardzo zadowolona z jej jakości a była naprawdę tania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”