Karmelek i Oreo - Młoda Samica i Samiec

ODPOWIEDZ
Drupi

Karmelek i Oreo - Młoda Samica i Samiec

Post autor: Drupi »

Witam

Od soboty 13.05.2017, jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dwóch świnek morskich. Świnki to rodzeństwo, które urodziło się 13 Kwietnia. Oczywiście mamy zamiar wykastrować samca, ale weterynarz powiedział, że najwcześniej się tego podejmie jak będą miały co najmniej cztery miesiące, czyli w sierpniu.

Na razie mamy je w jednej klatce i moje pytanie jest takie - Do kiedy mogą przebywać w jednej klatce? Bo czytałem, że Samice osiągają dojrzałość płciową po miesiącu lub półtora, a samce od dwóch miesięcy do trzech. Jak byliśmy u weterynarza to powiedział, że samiec ma jeszcze nierozwinięte jądra i można je rozdzielić dopiero jak będzie widać, że samiec naskakuje na samice.

Na tą chwilę Samiec od czasu do czasu gruchocze i wącha tyłek samicy, rozciągając się przy tym i chyba trzęsąc, a ona na to słodko ćwierka. Raczej nie zauważyłem ,żeby samiec naskakiwał na samice, a jeśli za bardzo się do niej zbliża to ona i tak odskakuje i dalej zachowują się normalnie.

Także reasumując: czy powinienem już je rozdzielić czy poczekać jeszcze z dwa tygodnie lub więcej? Czy istnieje jakaś osobna kratka by wsadzić ją do klatki i podzielić klatkę na pół by one się dalej widziały.

PS: Ostatnio kładziemy je na siebie i o ile samica siedzi spokojnie i raczej nie wydaje żadnych dźwięków. to samiec jak się rozprężny i zje warzywka po pewnym czasie zaczyna ćwierkać coraz głośniej i to bardzo. Wtedy odkłam go do klatki i nie wiem czy jest on tak szczęśliwy, że to okazuje tak głośno czy chce wracać do klatki?
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23057
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Karmelek i Oreo - Młoda Samica i Samiec

Post autor: porcella »

Natychmiast rozdziel! i tak może już być za późno. Rzadko, bo rzadko, ale możliwe jest zajście w ciążę już przy pierwszej rui i przy niezstąpionych jądrach. Teoria czasami odstaje od praktyki.
Gdy samiec będzie naskakiwał na samicę, to prawdopodobnie będzie już po ptokach, tymczasem ciąża w tak młodym wieku jest ogromnym obciążeniem dla świnki.
Zwykle rozdzielamy rodzeństwa w wieku trzech-czterech tygodni.

Nie ma gotowych kratek, wymyśl coś - nawet kratki-półki z lodówki, niech sie widzą, ale niech nie siedzą razem. Zapłodnienie u świnek jest blyskawiczne.

maluchy prawdopodobnie są zestresowane, dlatego zachowują się cichutko, kiedy ich dotykasz :-)
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13493
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Karmelek i Oreo - Młoda Samica i Samiec

Post autor: pucka69 »

Kładziecie je na sobie? W celu?
Rozdzielić koniecznie i natychmiast! Z ciąży brata i siostry mogą się urodzić świnki z wieloma wadami genetycznymi widocznymi i/lub ukrytymi.
Pomijam zbyt młody wiek samiczki na ciążę i ogólny bezsens powoływania do życia nowych świnek kiedy tyle świnek jest "do oddania".
Obrazek
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9996
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Karmelek i Oreo - Młoda Samica i Samiec

Post autor: Dzima »

Po kastracji nie łącz go od razu z samicą, dopiero po upływie 6 tygodni, bo przez ten czas jest jeszcze płodny.

Eeeh szkoda, że ludzie nie szukają info o zwierzaku ZANIM go wezmą :(
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie świnek morskich”