SPŚM

20 sierpnia, 2019

Choroby

Świnki morskie to bardzo delikatne zwierzątka. Zapraszamy do lektury artykułów dotyczących najczęstszych świnkowych dolegliwości.

Kalkulator dawek leków dla świnek morskich

Czasami zdarza się, że musimy samodzielnie podać jakiś lek śwince i nie jesteśmy pewni, ile możemy dać.
Nie zawsze może nas w tym wyręczyć weterynarz. Nieoceniony GL zamieścił na swojej stronie kalkulator dawek najpopularniejszych leków dla świnek morskich.

Więcej…

Powszechnie spotykane błędy w leczeniu

Artykuł przetłumaczony ze strony Guinea Lynx:
http://www.guinealynx.info/common_mistakes.html

Charybdis i Pigglies z Guinea Lynx ułożyły listę błędów, jakie często popełniają nowi opiekunowie, kiedy ich świnki morskie zachorują. Przeczytajcie ich porady i bądźcie przygotowani! Szybkie udzielenie pomocy jest niezmiernie ważne dla zdrowia świnek morskich. Bądźcie spostrzegawczy i wychwytujcie problemy wcześnie, kiedy łatwiej je leczyć.

Więcej…

Choroby pęcherza i dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych

Świnki morskie mają krótkie łapki, przez co ich brzuszki znajdują się w niewielkiej odległości od gruntu. W rezultacie gryzonie te mają skłonność do zakażeń układu moczowego bakteriami z wilgotnej ściółki i odchodów.

Więcej…

Zatrzymanie cekrotrofów

U niektórych samców, zwłaszcza starszych, dochodzi do osłabienia przewodnictwa nerwowego w dolnym odcinku jelita grubego. W rezultacie mięśnie odpowiedzialne za usuwanie odchodów nie pracują w pełni sprawnie i kał miękki - cekotrofy - odkładają się w woreczku odbytowym.
Kał twardy, zwykłe bobki, wydostają się na zewnątrz, choć gruda miękkiej masy to utrudnia.
Impakcję poznaje się po zniekształconych bobkach, brzydkim zapachu samca, a w stanie zaawansowanym po grudzie kału wystającej już z woreczka odbytowego.

Więcej…

Choroby serca

Podręczniki weterynarii poświęcają bardzo mało uwagi chorobom układu krążenia u świnek - jeśli w ogóle się tym zajmują. I to pomimo faktu, że choroby serca są schorzeniem dość często występującym u tych zwierzątek.

Więcej…

Więcej artykułów…

Strona 1 z 3