SPŚM

17 lipca, 2019

Jak działamy

Widzisz zaniedbaną świnkę morską w sklepie zoologicznym? Chcesz jej pomóc, ale nie wiesz jak? Napisz na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – postaramy się pomóc.
Zgodnie z naszym statutem jesteśmy zobligowani do zainteresowania się sprawą, ale nie zawsze mamy prawne podstawy do działania, albo nie mamy w danym miejscu wolontariuszy.
Wtedy Wy – zwykli użytkownicy sklepów i galerii handlowych – możecie nam pomóc. Częste nawiedzanie sklepów, zwracanie uwagi, czy też fotografowanie, może wymóc na sprzedawcach lepszą opiekę nad „towarem”.

Świnki morskie w sklepach przede wszystkim powinny mieć wodę, siano i karmę w miseczce. Nie ma przepisów obligujących do tego, aby je rozdzielać płciami, oddzielać od innych gatunków, czy też trzymać na określonej powierzchni minimalnej. Niestety. Co nie zmienia faktu, że nie popieramy takiego przechowywania zwierząt! Rozdzielenie zgodnie z płcią uchroni Was przed kupnem ciężarnej samicy. Oddzielenie od królików spowoduje mniejsze ryzyko zachorowanie na pasożyta E.cuniculi, z którego bardzo ciężko świnkę wyleczyć.
Zwracajcie na to uwagę!

Przyjmujemy zgłoszenia dotyczące zarówno sklepów zoologicznych, jak i osób prywatnych. W zgłoszeniu, w celu podjęcia lepszych i bardziej efektywnych działań powinny znaleźć się:
- dane osoby zgłaszającej (telefon, adres e-mail): do nawiązania kontaktu w razie pomocy przy interwencji (nawet anonimowej pomocy)
- dane zgłaszane (miejsce przechowywania zwierząt, ich stan liczebny, czy znajdują się inne zwierzęta, czy jest to sklep, osoba prywatna, czy pseudohodowla)
- zdjęcia i nagrania, które mogą być później wykorzystane jako dowód w sprawie.

Zapewniamy anonimowość!